Politiikka
10.3.2016 11:44 ・ Päivitetty: 10.3.2016 11:44
”Hämmentävä, mutta raaka totuus on, että perussuomalaisista on sukeutunut oikea EU:n mallioppilas”
Vasemmistoliiton kansanedustajat Jari Myllykoski ja Markus Mustajärvi ovat pettyneitä metsähallituslain huonoon valmisteluun ja valiokuntakäsittelyyn.
Myllykoski ja Mustajärvi syyttävät blogikirjoituksessaan hallituspuolueita EU-lainsäädännön värittyneestä tulkinnasta ja periaatteidensa myymisestä.
– Valiokuntakäsittelyssä ei löytynyt perusteluita sille, mikä EU:n lainsäädännössä vaatisi yhtiöittämistä. Meppi Merja Kyllönen sai joulukuussa aivan päinvastaisen vastauksen kilpailuasioista vastaavalta komissaarilta: EU ei vaadi mitään tiettyä organisaatiomuotoa.
– Hallituspuolueista keskustan ja perussuomalaisten toimintaa on syytä ihmetellä. Miksi takki kääntyi viime kaudelta? Hämmentävä, mutta raaka totuus on, että perussuomalaisista on sukeutunut oikea EU:n mallioppilas, uskollinen partiopoika. Missä on EU-kriittisyys nyt?
Lisää aiheesta
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
10.3.2016 09:51
”Miksi tällainen typeryys tehdään, vaikka EU ei tähän pakota?” – vasemmisto vastustaa yhdessä Metsähallituksen yhtiöittämistä
Politiikka
9.3.2016 10:20
Hurja syytös: ”Keskusta käy kauppaa ihan millä vain – perussuomalaisten takinkäännös on aivan järkyttävä”
Politiikka
7.3.2016 13:51
Metsähallituslaki kuohuttaa – Miksi juuri vihreät ei vastusta yhtiöittämistä? kysyy SDP:n Nurminen
Politiikka
6.3.2016 16:34
SDP:n Tuppurainen Metsähallituksesta: ”Ajatus yhden isännän ylivallasta on epärealistinen”
