Ulkomaat
7.4.2017 13:18 ・ Päivitetty: 7.4.2017 13:51
Kuorma-auto ajoi väkijoukkoon Tukholman keskustassa – ainakin kolme kuollutta
Ruotsin radion toimittajan mukaan ainakin kolme ihmistä on kuollut Tukholman ydinkeskustassa tavaratalo Åhlensin luona, kun kuorma-auto ajoi väkijoukkoon Drottninggatanilla, kertoo uutistoimisto TT.
Kuorma-auto on ajanut ilmeisesti sisään tavarataloon. Poliisin johtokeskuksen mukaan tarkkaa tietoa ei ole vielä muusta kuin että ajoneuvo on ajanut väkijoukkoon. Myös poliisi on saanut tietoja henkilövahingoista, ja poliisin mukaan on edelleen vaarallista olla paikalla.
Expressenin mukaan silminnäkijät ovat kertoneet, että kadulla makaa elottomalta vaikuttavia ihmisiä.
TT:n toimittajan mukaan useita ihmisiä on viety paikalta ambulansseilla.
Miehen nähtiin juoksevan aseen kanssa
Samassa yhteydessä nähtiin miehen juoksevan aseen kanssa, kertoo Aftonbladetin toimittaja paikalta.
SVT:n mukaan poliisi sai Tukholman oletetusta iskusta hälytyksen 14.53 paikallista aikaa eli 15.53 Suomen aikaa.
SVT:n paikalla olevan toimittajan mukaan poliisiauto ajaa ympäri Tukholman keskustaa ja varoittaa kovaäänisen kautta terrorivaarasta.
Useita siviiliasuisia lääkäreitä on tullut paikalle hoitamaan loukkaantuneita.
Lisää aiheesta
Juttua on päivitetty kauttaaltaan.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Ulkomaat
10.3.2017 05:49
Kirveshyökkäys Düsseldorfissa – ei tietoja motiivista, seitsemän loukkaantui
21.12.2016 10:17
Saksan rekkaisku saa yhä omituisempia piirteitä – poliisi ei tiedä edes, montako tekijää oli
Ulkomaat
15.7.2016 10:28
Ranskaan kolmen päivän suruaika – hätätila jatkuu ainakin kolme kuukautta
Ulkomaat
15.7.2016 10:26
Silminnäkijä Nizzasta: ”Siinä ihmisiä makasi kadulla pöytäliinoilla peiteltyinä – pelolle ei silti ole sijaa”
Ulkomaat
15.7.2016 01:53
Kuorma-auto kiihdytti väkijoukkoon – jo 84 kuollut Nizzassa