Politiikka
22.12.2021 14:14 ・ Päivitetty: 22.12.2021 14:14
”Aivan käsittämätöntä” – poliittinen järjestö pillastui Ylelle NHL-päätöksestä
Yleisradio kertoi tiistaina, että se on tehnyt sopimuksen NHL-oikeudet Suomessa omistavan NENT Groupin kanssa jääkiekon NHL:n pelien näyttämisestä tällä ja seuraavalla kaudella Ylen kanavilla ja palveluissa.
Kokoomusnuoret tuomitsee veronmaksajien varojen käyttämisen tällaiseen tarkoitukseen ja vaatii sopimuksen välitöntä mitätöimistä, järjestö tiedottaa.
Kokoomusnuoret toteaa, ettei Yle voi käyttää verovaroja omien mieltymystensä mukaan vaan yhtiön tehtävät määritellään Suomen laissa. Järjestö korostaa, että jokainen yhteiskunnan euro, joka käytetään NHL:n esitysoikeuksien hankintaan, on pois jostain muualta yhteiskunnasta.
-Pohjoisamerikkalaisen jääkiekon näyttäminen ei todellakaan kuulu Yleisradion laissa määriteltyihin tehtäviin. On aivan käsittämätöntä, että yhteiskunnan varoja tuhlataan tällaiseen tarkoitukseen samaan aikaan, kun Suomi velkaantuu täysin kestämättömällä tahdilla eivätkä rahat siitä huolimatta meinaa riittää hyvinvointiyhteiskunnan keskeisiin tarpeisiin, Kokoomusnuorten puheenjohtaja Matias Pajula sanoo tiedotteessa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
