Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Työmarkkinat

AKT:n Kokko jyrähtää: “Iso joukko työntekijöitä putoaisi tyhjän päälle”

Nora Vilva
AKT:n puheenjohtaja Ismo Kokko.

AKT:n hallitus kokoontui 17.11. ja käsitteli ajankohtaista työmarkkinatilannetta. AKT:n tiedotteen mukaan erityistä huolta herätti Orpo-Purran hallituksen pyrkimys heikentää luottamusmiesten asemaa ja rapauttaa työehtosopimusten yleissitovuutta.

Demokraatti

Demokraatti

AKT:n mukaan paikallista sopimista käsittelevässä kolmikantatyöryhmässä lähdetään siitä, että luottamusmiehellä ei olisi enää entistä asemaa paikallisessa sopimisessa. Hänet voitaisiin korvata käytännössä kenellä tahansa ”reippaalla henkilöllä”. Pahimmillaan tämä voi AKT:n tiedotteen mukaan mennä jopa niin, että työnantajat ryhtyvät valitsemaan omat neuvottelukumppaninsa, jonka kanssa he sopivat työehtojen heikentämisestä. Luottamusmiehen aseman heikentämisellä katsotaan haettavan vallan siirtämistä työnantajille.

– Työntekijöiden edustajilla täytyy olla riittävä osaaminen sopimisesta, vahvistettu työsuhdeturva sekä mahdollisuus käyttää aikaa tähän tehtävään. Muutoin sopiminen ei ole tasavertaisella pohjalla. Siksi emme hyväksy luottamusmiesten aseman heikentämistä, AKT:n puheenjohtaja Ismo Kokko toteaa tiedotteessa.

AKT:N mukaan toinen iso kysymys on valtakunnallisten työehtosopimusten korvaaminen yrityskohtaisilla. AKT näkee hallituksen suunnittelevan, että yrityskohtaisilla työehtosopimuksilla korvattaisiin käytännössä valtakunnalliset, mikä puolestaan lopettaisi Suomesta työehtosopimusten yleissitovuuden.

– Suomessa ollaan kokonaisuudessaan siirtymässä Metsäteollisuuden malliin. Korvaamalla valtakunnalliset tessit yrityskohtaisilla, pääsee käytännössä työehtosopimusten yleissitovuudesta eroon ja iso joukko työntekijöitä putoaisi tyhjän päälle. Tilannetta ei muuta miksikään se, vaikka lainsäädäntöön jäisikin tyhjä pykälä, kun ei sillä enää olisi käytännön merkitystä, Kokko sanoo.

Paikallisen sopimisen kolmikantainen työryhmä jatkaa työtään tammikuun loppuun 2024 asti. AKT:ssä nähdään, että hallituksen työryhmät ovat jo nyt “osoittautuneet teatteriksi”!, jossa työntekijöiden edustajilla on yleisön rooli.

– Suomen hallitus ei ole osoittanut sen enempää halua luopua työelämäheikennyksistä kuin neuvotella asioista. Tämä tarkoittaa, ettei ole muita vaihtoehtoja kuin varautua siihen, että edessä on valtakunnallisia työtaisteluita, Kokko sanoo.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE