Musiikki
16.7.2025 08:44 ・ Päivitetty: 16.7.2025 09:10
Eero Raittinen on kuollut
Muusikko Eero Raittinen on kuollut 80-vuotiaana. Kuolemasta kertoo Facebookissa rumpali Janne Haavisto, jonka kanssa Raittinen aikoinaan työskenteli.
- Eero Raittisen perheen pyynnöstä tulin kertomaan suuren suru-uutisen. Rakas ystävämme Eero on poistunut joukostamme, Haavisto kirjoittaa Facebookissa.
Haavisto lausuu julkaisussaan osanoton omaisille sekä ”Epun” suurelle kollega- ja ystäväjoukolle.
- Muistot ja musiikki jäävät elämään. Kiitos kaikesta, rakas Eero, Haavisto kirjoittaa.
Asiasta uutisoi aiemmin Iltalehti.
EERO Raittinen syntyi Helsingissä vuonna 1944 kulttuurihenkiseen ja yhteiskunnallisesti aktiiviseen perheeseen.
Raittinen teki pitkän uran laulajana ja rumpalina. Hän soitti useissa yhtyeissä ja teki myös soolouraa.
Raittinen tunnetaan muun muassa The Boys -yhtyeestä, jonka hän perusti veljensä Jussi Raittisen kanssa vuonna 1964. Jussi Raittinen kuoli 80-vuotiaana viime vuonna.
The Boysista muodostui suomalaisten popmuusikkojen epävirallinen korkeakoulu, jonka riveissä on esiintynyt kymmeniä muusikoita. Yhtye huokui tyylien moninaisuutta.
Jussin ja Eeron ensilevytys Banjo Boy ilmestyi vuonna 1960, mutta se ei vielä edustanut veljesten diggailemaa rockia. The Boysin vuonna 1965 ilmestynyt esikoisalbumi Numero 1 noudatteli enemmän veljesten omaa musiikkimakua.
Albumi on ensimmäinen suomalaisen rockbändin tekemä LP-levy.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.