Politiikka
7.1.2017 07:35 ・ Päivitetty: 7.1.2017 07:35
Erkki Tuomioja ottaa kantaa SDP:n puheenjohtajavaaliin — toivoo kannatusta vain tällaisille ehdokkaille
SDP:n kansanedustaja Erkki Tuomioja ottaa kantaa SDP:n puheenjohtajavaaliin ja puheenjohtajan valitsemistapaan Facebook-päivityksessään lauantaina.
Ehdokkaiden yhteinen kiertue maakunnissa alkaa tänään Kuopiosta.
Itsekin ehdolla useasti ollut Tuomioja sanoo toivovansa reipasta, avointa ja tulevaisuuteen suuntautuvaa keskustelua. Hän kuitenkin ihmettelee, miksi itse valinta on vain 500:n puoluekokousedustajan käsissä.
Tuomioja on vaatinut pitkään neuvoa-antavaa jäsenäänestystä.
”Heidät on kaikki valittu jo ennen kuin ensimmäinenkään puheenjohtajaehdos oli tiedossa. En ole puoluekokousedustaja joten minulla ei ole sananvaltaa vaaliin, mutta toivon, että niillä joilla, on antavat kannatuksensa vain sellaisille ehdokkaille, jotka nyt sitoutuvat siihen, että jatkossa puolueen puheenjohtajan valinnasta järjestetään aina avoin jäsenäänestys.”
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
7.1.2017 07:30
SDP:n puheenjohtajaehdokkaiden kiertue alkaa: Katso täältä Harakan, Rinteen ja Tuppuraisen kohtaaminen!
6.1.2017 15:00
Kenen johdolla vaaleihin 2019? — nyt puhuu Eero Heinäluoma: ”SDP:n puheenjohtajan täytettävä pääministeriehdokkaan mitat”
Politiikka
5.1.2017 19:38
LM-kysely SDP:n puheenjohtajasta: Antti Rinteen takana yli puolet vastanneista
Politiikka
4.1.2017 17:00
Kommentti: SDP sai mitä kaipasi, ja joku heistä on todennäköinen pääministeri 2019