Urheilu
16.6.2021 08:21 ・ Päivitetty: 16.6.2021 08:21
Greenpeacen tempaus päättyi surkeasti – useita ihmisiä on tällä hetkellä sairaalahoidossa
Jalkapallon miesten EM-lopputurnauksessa tiistai-iltana pelatun Ranska–Saksa-ottelun alla nähtiin erikoinen hetki, kun ympäristöjärjestö Greenpeacen aktivisti laskeutui kentälle juuri ennen pelin alkua.
Teolla protestoitiin autonvalmistaja Volkswagenia vastaan, joka on yksi jalkapallon EM-kisojen sponsoreista.
– Valitettavasti kaikki ei mennyt suunnitelmien mukaan, kirjoitti Greenpeace Twitter-tilillään.
Aktivisti lensi Münchenin Allianz-areenan yli ja menetti moottoroidun varjoliidon hallinnan tartuttuaan TV-kaapeleihin. Tämän seurauksena useat paikalla olleet katsojat altistuivat vaaratilanteelle.
– Mielenosoituksen tarkoituksena ei ollut häiritä peliä tai vahingoittaa ihmisiä. Toimemme ovat aina rauhanomaisia. Pahoittelemme tapahtunutta, Greenpeace vakuutti.
Euroopan jalkapalloliitto Uefa on Talksport-sivuston mukaan vahvistanut, että tapahtuneen vuoksi useita ihmisiä on tällä hetkellä sairaalahoidossa.
Greenpeace on kansainvälinen riippumaton ympäristöjärjestö, joka keskittyy maailmanlaajuisiin ympäristökysymyksiin.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.