Palkittu politiikan aikakauslehti
39€/4kk

”Häpeä Suomelle” – Rinne nostaisi kehitysapua

Eduskuntapuolueiden puheenjohtajat tai heidän edustajansa Antti Rinne, Päivi Räsänen, Annika Saarikko ja Alexander Stubb olivat tentattavina evankelis-luterilaisen kirkon arvoillassa.

Kehitysavun nosto ja pakolaiskiintiöiden kasvattaminen saivat puolueilta laajaa kannatusta evankelis-luterilaisen kirkon arvoillassa.

Demokraatti.fi/STT

Kokoomusta ja perussuomalaisia lukuun ottamatta kaikki kannattivat kehitysavun nostoa tavoitteeksi asetettuun 0,7 prosenttiin bruttokansantuotteesta.

SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne sanoi olevansa häpeissään siitä, ettei kehitysapu ole noussut tavoitteeseensa. Kokoomuksen puheenjohtajan Alexander Stubbin mielestä lukujen sijasta pitää katsoa avun tuloksellisuutta.

Pakolaiskiintiön nostoa vastustivat vain perussuomalaiset.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Palkittu politiikan aikakauslehti
39€/4kk

Huomasitko nämä?

Luetuimmat

Uusimmat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE