Politiikka
18.5.2018 05:18 ・ Päivitetty: 18.5.2018 05:18
Heti ärähdys Niinistölle: ”Naiset ovat motivoituneita palveluksessa”
Reserviläisliitto tyrmää puolustusministeri Jussi Niinistön (sin.) ehdotuksen naisten asepalveluksen jäädytämisestä rahan säästämiseksi. Liiton toisen varapuheenjohtajan Terhi Hakolan mukaan säästöjen sijasta puolustusbudjettia tulisi nostaa.
– Ymmärrän kyllä, että säästöjä pitää saada aikaan, ja jonkinlainen puolittaminen naisten asepalveluksessa olisi ehkä mahdollista. Toisaalta tämähän tarkoittaa vain sitä, että puolustusbudjettia pitää nostaa. Emme voi maanpuolustuksesta tinkiä, se on kuitenkin tärkein asia, Hakola sanoo STT:lle.
”Kiinteistöasia on saatava järjestykseen.”
Hakolan mukaan naiset ovat saaneet asepalveluksestaan hyvää palautetta, ja myös Puolustusvoimat ovat olleet sitä mieltä, että naiset ovat motivoituneita palveluksessa.
Hakola on Niinistön kanssa samaa mieltä Senaatti-kiinteistöjen korkeista vuokrista.
– Kiinteistöasia on saatava järjestykseen, siitä olen Niinistön kanssa täysin samaa mieltä. Muuten korostan edelleen tätä: maanpuolustus on yhteiskunnan tärkein asia, eli budjetin nosto, Hakola jatkaa.
Armeijaa uhkaa jälleen rahapula parin vuoden kuluttua. Julkisen talouden suunnitelman mukaisesti puolustushallinnolta viedään rahaa porrastetusti vuodesta 2020 lähtien.
Lisää aiheesta
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
18.5.2018 04:05
”Puna-armeija ei saanut Suomen armeijaa polvilleen, mutta…” – LM: Naisten asepalvelus jäihin?
Politiikka
27.2.2018 03:55
USU: Lähes kolmannes kannattaa miehiä ja naisia koskevaa pakollista kansalaispalvelusta
Politiikka
23.2.2018 21:55
Kansanedustaja älähtää oikeuden ratkaisusta: ”Yleinen asevelvollisuus on vaarassa”
Kolumnit
14.7.2017 17:00
Kutsunnat laajennettava koskemaan koko ikäluokkaa