Ulkomaat
25.2.2017 14:52 ・ Päivitetty: 25.2.2017 14:52
Indonesialaisnaisen selitys: Luuli hierovansa kepposena ”vauvaöljyä” naamaan
Pohjois-Korean johtajan velipuolen murhasta Malesiassa vangittu indonesialaisnainen sanoo saaneensa 90 dollaria vastaavan palkkion ”kepposen” tekemisestä. Asiasta kertoi naisen lauantaina tavannut Indonesian lähetystön edustaja Malesiassa.
Naisen mukaan hän luuli olevansa mukana tosi-tv-ohjelmassa, jossa hänen tehtävänsä oli hieroa vauvaöljyksi kuvittelemaansa ainetta Kim Jong-namin kasvoihin. Tosiasiassa kyse oli maailman vaarallisimmasta hermokaasusta VX:stä. Tuoksuton ja väritön öljymäinen aine on jopa kymmenen kertaa tehokkaampaa kuin pahamaineinen sariini.
Vangittu nainen oli sanonut jonkun pyytäneen häntä palkkiota vastaan tekemään kepposen.
Kim Jong-nam murhattiin vajaa kaksi viikkoa sitten lentokentällä Malesiassa. Poliisin huostassa ovat myös vietnamilaisnainen ja pohjoiskorealainen mies.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Ulkomaat
24.2.2017 08:50
Murhatun Kim-Jong-namin kasvoista löytyi VX-hermokaasun jäänteitä
Ulkomaat
23.2.2017 09:04
Kauittimista raikaa rajan toiselle puolelle: ”Neljä murhasta epäiltyä on Pohjois-Korean kansalaisia”
Ulkomaat
20.2.2017 05:25
Malesia riitelee Pohjois-Korean kanssa Kim Jong-namin murhasta – katso harvinainen kuva
Ulkomaat
16.2.2017 08:06
Malesia luovuttaa lentokentällä murhatun Kim Jong-unin velipuolen ruumiin Pohjois-Koreaan