Ulkomaat
31.7.2019 05:16 ・ Päivitetty: 31.7.2019 05:16
Järjestö: USA on erottanut lähes 1 000 lasta vanhemmistaan Meksikon rajalla
Yhdysvalloissa kansalaisjärjestö American Civil Liberties Union (ACLU) hyökkäsi tiistaina rajusti presidentti Donald Trumpin hallintoa vastaan, kun se nosti esiin Meksikon rajalla perheistään erotettujen lasten tilanteen.
Järjestön mukaan viranomaiset ovat erottaneet vanhemmistaan yli 900 siirtolaislasta sen jälkeen, kun tuomari määräsi käytännön lopetettavaksi viime vuoden kesällä.
ACLU totesi oikeudelle jättämissään asiakirjoissa, että lasten vanhempia on rajalla syytetty muun muassa rikoksista ja heitteillejätöstä, jotta erottamista on voitu jatkaa.
Viime vuoden toukokuussa Trumpin hallinto alkoi erottaa laittomasti Yhdysvaltoihin tulleiden perheiden lapsia vanhemmistaan osana niin kutsutta nollatoleranssipolitiikkaa. Käytäntö herätti laajaa kritiikkiä. Kaikkiaan 2 700 lasta ehdittiin erottaa perheistään.
Kuuden viikon jälkeen yhdysvaltalaistuomari määräsi, että lapset pitää palauttaa vanhemmilleen. Tuolloin Trumpin hallinto linjasi, että se erottaa lapsia jatkossa vain, jos vanhempi katsotaan riskiksi lapselleen.
Ministeri: ”Keinoa käytetään hyvin harvoin”
ACLU:n mukaan rajaviranomaiset ovat erottaneet lapsia vanhemmistaan hyvin vähäisin perustein, kertoo Washington Post. Nyt järjestö vaatiikin, että tuomari linjaa, missä tapauksissa rajaviranomaiset saavat erottaa perheitä.
Lisää aiheesta
ACLU:n keräämät esimerkit ovat kylmääviä.
Yhdessä tapauksessa yksivuotias tyttö erotettiin isästään sen jälkeen, kun tämä ei pystynyt vaihtamaan tyttärensä vaippaa.
Toisessa tapauksessa viranomaiset ottivat huostaansa kolmevuotiaan tytön, koska hänen isänsä ei pystynyt todistamaan vanhemmuuttaan. Perheelle tehtiin DNA-testi, joka vahvisti isyyden. ACLU:n mukaan lasta ehdittiin kuitenkin käyttää säilössä seksuaalisesti hyväksi sinä aikana, kun hän oli erossa vanhemmistaan.
Sisäisen turvallisuuden asioista vastaavan ministerin virkaan hoitava Kevin McAleenan kommentoi Washington Postille, että perheiden erottamien on ”hyvin harvinaista” ja keinoa käytetään vain, kun aikuinen muodostaa riskin lapselleen rikollisuutensa, tarttuvan taudin, hyväksikäytön tai heitteillejätön takia.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Ulkomaat
30.7.2019 13:34
Trump lähetti erityisedustajansa räppärin oikeudenkäyntiin Tukholmaan
Kotimaa
30.7.2019 12:44
Käräjäoikeus: Helsingin Arabianrannan henkirikos oli murha
Politiikka
30.7.2019 08:03
Perussuomalaisten Hakkarainen ja RKP:n Schauman eivät tehneet vaalirahoitusilmoituksiaan ajoissa
Kotimaa
30.7.2019 07:42
Oliko seitsemänvuotiaan lapsen puukotus murha? – Käräjäoikeus antaa tänään iltapäivällä ratkaisunsa Arabianrannan henkirikoksesta
Kotimaa
26.7.2019 04:40
Hietalahden ampuja käräjäoikeudessa tänään