Nyheter
8.6.2023 15:15 ・ Uppdaterad: 8.6.2023 15:15
JHL: Uppgörelse inom den privata socialservicebranschen
Fackförbundet JHL och de övriga förhandlingsparterna uppnådde torsdagen den 8 juni ett förhandlingsresultat inom den privata socialservicebranschen.
JHL informerar närmare om innehållet i förhandlingsresultatet när alla parters beslutande organ har godkänt det. Förbundet för den offentliga sektorn och välfärdsområdena JHL:s förbundsstyrelse och representantskap tar ställning till förhandlingsresultatet måndagen den 12 juni.
Övertidsförbudet och skiftbytesförbudet samt ansökningsblockaden som JHL har utlyst avslutas genast. De strejker som varslats om för branschen och som ska börja den 19 och 20 juni inom barnskyddet, bland de personliga assistenterna som omfattas av den privata socialservicebranschens kollektivavtal och inom omsorgen informerar man mer om efter att de beslutande organen tagit ställning till förhandlingsresultatet.
Den privata socialservicebranschen har varit i ett avtalslöst läge sedan början av maj. För att sätta fart på förhandlingarna blev JHL tvunget att utlysa övertidsförbud, skiftbytesförbud och ansökningsblockad inom fyra omsorgskoncerner. Strejkvapnet måste tas fram flera gånger. Strejker inom den privata socialservicebranschen verkställdes i Nyland, Egentliga Finland, Birkaland, Egentliga Tavastland och Päijänne-Tavastland.
Kommentarer
Artiklar kan kommenteras i ett dygn efter publicering. Använd ett sakligt och respektfullt språk: administratörerna förbehåller sig rätten att vid behov radera opassande kommentarer och förhindra skribenten från att kommentera vidare.