Politiikka
2.1.2019 14:54 ・ Päivitetty: 2.1.2019 14:54
”Jos tulen valituksi Uudeltamaalta, Lapilla on siis eduskunnassa kahdeksas edustaja” – Väyrynen ratkaisi Uudenmaan ja Lapin vaalipiirien väliltä
Paavo Väyrynen lähtee ehdolle eduskuntavaaleihin Uudenmaan vaalipiiristä. Väyrynen kertoi ratkaisustaan tiedotustilaisuudessa keskiviikkona.
Hän kertoo tiedotteessa joutuneensa tekemään vaikean valinnan Lapin ja Uudenmaan vaalipiirien välillä.
Väyrynen perustelee päätöstään sillä, että hän on vastustanut keskittävää aluepolitiikkaa ja tukenut koko maan tasapuolista kehittämistä myös Uudenmaan edustajana esimerkiksi Helsingin kaupunginvaltuustossa.
– Jos tulen valituksi Uudeltamaalta, Lapilla on siis eduskunnassa kahdeksas edustaja, Väyrynen muotoilee tiedotteessa.
Väyrynen on valittu eduskuntaan Lapin vaalipiiristä seitsemän kertaa ja Uudenmaan vaalipiiristä neljä kertaa.
Väyrysen uusin puolue Seitsemän tähden liike merkittiin puoluerekisteriin joulun alla.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.