Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Kotimaa

18.10.2017 20:45 ・ Päivitetty: 18.10.2017 12:26

Kauppojen aukiolo vapautui, mutta alkoholin myynti väheni alkuvuonna – näin Mikael Jungner tulkitsee tilastoa: ”Asiantuntijathan ovat juuri kertoneet meille…”

Alkoholin vähittäismyynti väheni vuoden ensimmäisellä puoliskolla kaksi prosenttia vuoden takaisesta, kertoo Päivittäistavarakaupan etujärjestö. Määrä putosi sekä litroina että 100-prosenttisena alkoholina mitattuna.

Päivittäistavarakauppa huomauttaa, että alkoholijuomien myynti väheni, vaikka kauppojen aukioloaikojen vapauttaminen on tuonut päivittäistavarakaupoille noin 15 uutta myyntipäivää.

”Miten tuo on mahdollista? Siis 15 uutta myyntipäivää, nousukausi ja alkoholin myynti vähenee. Asiantuntijathan ovat juuri kertoneet meille, miten monta ihmistä kuolee jos alkoholilainsäädäntöä hiukankaan vapautetaan”, kirjoittaa Mikael Jungner Facebook-sivuillaan.

Pukki kaalimaan vartijana, sanoisi vanha kansa.

SDP:n entinen kansanedustaja tarjoaa kaksi selitystä.

”Ensimmäinen on se, että ”asiantuntija” ja ”fanaatikko” menevät helposti keskenään sekaisin. Moni alkoholin kiroista suivaantunut kun on tehnyt alkoholin vastustamisesta elämäntehtävänsä ja hakeutunut uralle, jossa pääsee unelmaansa toteuttamaan. Tällaiset asiantuntijat erottaa tiukoista sanakäänteistä, eikä heitä kannata tituleerata ”asiantuntijaksi”, oli titteli mikä hyvänsä. ”Raittiuslobbari” olisi ehkä osuvampi nimike. Pukki kaalimaan vartijana, sanoisi vanha kansa. Aatteensa sokaisema, sanoisi nuorempi väki.”

”Toinen syy en se, että myös maltillisemmat asiantuntijat ovat yleensä vahvasti sitoutuneet menneeseen. Mitä vankempi asiantuntija, sitä vaikeampaa on nähdä kompleksisen maailman yllättävät dynaamiset vaikutukset. Tämä ilmiö on levinnyt laajalle, asiantuntijat eivät osanneet ennustaa sen enempää Kreikan talouskriisiä, finanssikriisiä, Perussuomalaisten nousua, Brexitiä, Trumpin päätymistä presidentiksi tai mitään muutakaan viime aikojen suurta mullistusta.”

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU