Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Kotimaa

29.5.2019 08:10 ・ Päivitetty: 29.5.2019 08:10

Kela lähettää palautetta vahvoja opioideja määränneille lääkäreille – taustalla Yhdysvaltojen opioidikriisi

Kela lähettää palautetta vahvoja opioideja määränneille lääkäreille. Palautetta saavat ne lääkärit ja hammaslääkärit, jotka ovat vuoden 2018 aikana määränneet vahvoihin opioideihin kuuluvia oksikodonia tai fentanyyliä muille kuin syöpää sairastaville potilaille, jotka ovat ostaneet kyseisiä lääkkeitä vähintään kolmeksi kuukaudeksi.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Kela toivoo, että lääkärit määräisivät vahvoja opioideja vain harkitusti ja muistaisivat niiden pitkäaikaisen käytön haitat potilaille.
Kelan mukaan palautteen taustalla on muun muassa Yhdysvaltojen opioidikriisi.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU