Politiikka
21.8.2018 10:01 ・ Päivitetty: 21.8.2018 10:04
Keskusta läimii nyt kilpailijoitaan vastapalloon: ”Tämän asian päättää Suomen kansa, ei sinipunan puoluetoimistojen politrukit”
Mielipidemittauksissa kolmossijalla oleva pääministeripuolue keskusta ei aio luovuttaa ja päästää hallituskumppani kokoomusta ja oppositiopuolue SDP:tä kahdestaan taistelemaan pääministeripuolueen paikasta.
– Jos kokoomuksessa ja demareissa suunnitellaan, että tehdäänpä tästä heidän välinen kaksintaistelu, joudun antamaan keskustalaisen myrskyvaroituksen. Tämän asian päättää Suomen kansa, ei sinipunan puoluetoimistojen politrukit, keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kaikkonen julisti aamupäivällä Vantaalla.
Eduskuntavaalit on määrä pitää ensi vuoden huhtikuussa, eli niihin on matkaa noin kahdeksan kuukautta.
SDP ja kokoomus ovat saaneet kumpikin noin 20–22 prosentin kannatuksen Helsingin Sanomien ja Ylen viimeaikaisissa gallupeissa. Keskusta on jäänyt kolmanneksi 15–18 prosentin kannatukseen.
– Keskustalla on taito nousta kanveesista, hakea kansalta luottamus ja palata takaisin kehään entistä väkevämpänä, Kaikkonen vakuutti eduskuntaryhmän kesäkokouksessa.
Eduskuntavaalien lisäksi ensi vuonna edessä ovat myös ainakin eurovaalit. Hallitus on toivonut, että suunnitteilla olevat maakuntavaalit voitaisiin pitää samaan aikaan toukokuun eurovaalien kanssa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.