Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

7.8.2017 12:50 ・ Päivitetty: 7.8.2017 12:50

Kiina vakuuttaa sitoutuvansa Pohjois-Korean vastaisiin pakotteisiin

YK:n turvallisuusneuvosto äänesti Pohjois-Korean uusien pakotteiden puolesta.

Kiinan ulkoministeri Wang Yi vakuuttaa maan olevan sataprosenttisen sitoutunut Pohjois-Korean vastaisten YK-pakotteiden toteuttamiseen. Kiina äänesti viikonloppuna YK:n turvallisuusneuvostossa pakotteiden puolesta.

Kiina on perinteisesti ollut Pohjois-Korealle tärkeä kauppakumppani. Diplomaattiarvioiden mukaan YK:n asettamat pakotteet vievät merkittävän osan Pohjois-Korean vientituloista, sillä maalle asetettiin tiettyjen tuotteiden vientikielto.

Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump kiitteli viikonloppuna Kiinaa sekä Venäjää tuesta Pohjois-Korean vastaisille pakotteille. Aiemmin Yhdysvallat on arvostellut Kiinaa siitä, että maan toimet Pohjois-Koreaa vastaan eivät ole olleet tarpeeksi tiukkoja.

 

(STT-AFP )

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU