Politiikka
13.6.2019 09:44 ・ Päivitetty: 13.6.2019 09:44
Kokoomus valitsi: Kanerva, Risikko valiokuntien puheenjohtajiksi, Vartiainen ja Grahn-Laasonen jakavat pestin
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on valinnut edustajansa valiokuntiin.
Puolustusvaliokunnan puheenjohtajaksi valittiin Ilkka Kanerva (kuvassa) ja sivistysvaliokunnan puheenjohtajaksi Paula Risikko.
Talousvaliokunnan puheenjohtajuus jaetaan Juhana Vartiaisen ja Sanni Grahn-Laasosen kanssa siten, että Vartiainen puheenjohtaa valiokuntaa ensimmäiset kaksi vuotta, ja Grahn-Laasonen seuraavat kaksi vuotta.
Perustuslakivaliokunnan varapuheenjohtajaksi valittiin Antti Häkkänen, hallintovaliokunnan varapuheenjohtajaksi Mari-Leena Talvitie, ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan varapuheenjohtajaksi Mia Laiho.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.