Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

23.4.2025 21:04 ・ Päivitetty: 23.4.2025 21:04

Kylmä suihku ay-jäsenmaksujen verovähennysoikeuden poistamiselle – ”Päätös tulee arvioida uudelleen”

iStock

Ay-jäsenmaksujen verovähennysoikeuden poistaminen sai sapekkaan vastaanoton ammattiliitoilta ja työntekijöiden keskusjärjestöiltä.

Demokraatti

Demokraatti

Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin puheenjohtaja Päivi Inberg muistuttaa, että hallitus on tehnyt jo useita toimia, jotka heikentävät palkansaajien etuja ja oikeuksia.

– Ay-jäsenmaksujen verovähennysoikeuden poisto on yksi lisäheikennys näiden ikävien päätösten ketjussa ja sitä emme hyväksy, Inberg sanoo tiedotteessa.

– Ammattiliitot ovat historiallisesti neuvotelleet työntekijöiden monista eduista, kuten lomista, palkallisia vapaista ja palkoista. Nämä edut eivät ole syntyneet itsestään, vaan pitkäaikaisten neuvottelujen ja joskus jopa lakkojen kautta. Ammattiliittojen voiman heikentäminen heikentää jokaisen palkansaajan asemaa, Inberg sanoo.

STTK luonnehtii, että päätös on jatkoa ”hallituksen ideologiselle ajojahdille ay-liikettä kohtaan ja uusi läimäytys järjestäytyneiden palkansaajien poskelle”. Samalla linjalla on myös SAK, joka huomauttaa, että muutos tarkoittaisi veronkorotusta yli miljoonalle järjestäytyneelle työntekijälle.

Palkansaajajärjestöissä ollaan huolissaan siitä, että verovähennyksen poistaminen heikentäisi taloudellisia kannustimia liittyä ammattiliittoon tai työnantajajärjestöön.

Kun sopimusyhteiskunnan perustaa rapautetaan, seurauksista kärsivät kaikki.

Ammattiliitto Jytyn puheenjohtaja Jonna Voima toteaa, että korkea järjestäytymisaste on suomalaisen sopimusyhteiskunnan perusta, ja siitä on hyötynyt koko yhteiskunta, myös työnantajat.

– Kun sopimusyhteiskunnan perustaa rapautetaan, seurauksista kärsivät kaikki. Suomalaista yhteiskuntaa ja työelämää on aina kehitetty yhdessä. Haluaako hallitus oikeasti menettää nykyisen kaltaisen yhteistyön työntekijöiden ja työnantajien välillä, Voima kysyy tiedotteessa.

Hallitus poistaa verovähennysoikeuden myös työnantajaliittojen jäsenmaksuista. Se saattaa heikentää järjestäytymistä työnantajapuolella, Voima huomauttaa.

– Nämä toimet vähentävät työehtosopimusten kattavuutta. Se taas johtaisi jossain vaiheessa siihen, että vähimmäispalkoista olisi säädettävä laissa, ja sitä eivät ole halunneet sen enempää työnantajat kuin palkansaajatkaan, Voima huomauttaa
Akava toteaa, että ay-jäsenmaksu on työntekijälle tulonhankkimismeno ja sen verovähennysoikeus pitää säilyttää. Hallituksen tulisi päätöksillään edistää työehtosopimustoimintaa ja työmarkkinoiden toimivuutta, keskusjärjestö katsoo.

– Jäsenmaksujen verovähennysoikeuden poisto toimii ansiotulojen alentamista vastaan, mikä antaa kuvan palkansaajavastaisesta politiikasta, kuten tekevät aiemmatkin työelämäheikennykset. Päätös tulee arvioida uudelleen. Parempi tapa olisi kohdentaa verovaikutukset yleishyödyllisten yhteisöjen osinkotuottoihin eikä yksittäisiin palkansaajiin, Akavan puheenjohtaja Maria Löfgren sanoo tiedotteessa.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU