Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Kotimaa

31.10.2024 13:23 ・ Päivitetty: 31.10.2024 13:23

Kymmenisen prosenttia sai viime vuonna työttömyysetuuksia – määrä kasvoi, menot eivät

LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Työttömyysetuuksien saajia oli viime vuoden lopussa enemmän kuin vuotta aikaisemmin.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Tämä käy ilmi Kelan tuoreesta työttömyysturvatilastosta.

Tilaston mukaan Suomessa oli viime vuoden lopussa yhteensä noin 327  800 työttömyysetuuksien saajaa, mikä on noin 10 prosenttia työikäisistä suomalaisista.

Vuoden 2022 lopussa etuuksia puolestaan sai noin 300  000 ihmistä.

Viime vuoden lopussa ansiopäivärahaa sai noin 129  000 henkilöä. Kelan maksamista tuista peruspäivärahaa sai noin 35  000 henkilöä ja työmarkkinatukea 161  600 henkilöä.

VAIKKA työttömyysetuuksien saajien määrä kasvoi, työttömyysturvan reaaliset menot kuitenkin vähenivät viime vuonna 2,4 prosentilla edellisvuoteen verrattuna.

Työttömyyskassat ja Kela maksoivat vuonna 2023 työttömyysturvaa yhteensä 3,8 miljardia euroa. Työttömyyskassojen eli ansioturvan osuus tästä oli noin 1,9 miljardia euroa ja Kelan eli perusturvan osuus 1,9 miljardia euroa.

Yleisintä työttömyysetuuksien saaminen oli Itä-Suomessa sekä Kainuussa, vähäisintä taas länsirannikolla.

Miehille puolestaan maksettiin työttömyysetuuksia hieman enemmän kuin naisille.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU