Ulkomaat
28.2.2020 11:03 ・ Päivitetty: 28.2.2020 11:03
Lemmikkikoiralta löytyi koronavirus Hongkongissa – kaikki lemmikit karanteeniin
Hongkongissa kaikki koronavirustartunnan saaneiden ihmisten lemmikit pannaan karanteeniin, kaupungin viranomaiset kertovat.
Aiemmin tänään yhden lemmikkikoiran kerrottiin joutuneen karanteeniin sen jälkeen, kun siitä löytyi koronavirus. Viranomaisten mukaan koiralle tehdyn testin tulos oli lievästi raja-arvot ylittävä.
Karanteeniin pannun koiran 60-vuotiaalla omistajalla on koronavirustartunta, mutta koiralla ei ollut oireita taudista. Virus ilmeni koirasta otetuista näytteistä. Viranomaiset eivät ole selittäneet syytä koiran testaamiselle.
Lemmikki noudettiin omistajan kodista keskiviikkona, kun sen omistaja oli saanut diagnoosin ja eristetty sairaalaan. Nyt koiraa seurataan tiiviisti ja viranomaisten on tarkoitus selvittää, onko koiralla todella tartunta vai onko kyse ympäristön ”saastuttamista” kuonosta ja suusta.
Koira on viranomaisten hallussa, kunnes testin tulos on negatiivinen.
Koirien ja kissojen tai muiden kotieläinten saamista tartunnoista ei ole todisteita eikä myöskään siitä, että ne voisivat tartuttaa ihmisen.
Hongkongista on raportoitu lähes sata koronavirustartuntaa ja kaksi kuolemantapausta. Yhteensä tartuntoja on maailmanlaajuisesti yli 83 000.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.