Talous
30.8.2026 13:39 ・ Päivitetty: 30.8.2026 13:39
Matkailijavero arveluttaa kuntia: uhka vai tienausmahdollisuus?
Kunnat eivät ole tyytyväisiä lausuntokierroksella olevaan ehdotukseen uudesta matkailijaverosta. Kunta voisi sen avulla periä turisteilta rahaa matkailuhaittojen korvaamiseen, mutta moni pelkää että lisämaksu karkottaisi tulijoita.
Matkailijaveroa koskevan lakiluonnoksen tarkoituksena on mahdollistaa kunnille vapaaehtoinen vero, jolla ne voisivat saada majoittujilta lisätuloja. Tällaisia on käytössä monissa EU-maissa ruuhkautuneilla turistipaikkakunnilla.
Hallituksen laatimaa luonnosta arvostellaan kunnissa muun muassa matkailun kilpailukyvyn heikentämisestä sekä vaikutusarvioiden puutteesta.
Ongelmana nähdään, että matkailijavero voisi esitetyssä muodossaan nostaa majoituskustannuksia sekä asettaa elinkeinotoimijat eriarvoiseen asemaan. Kustannusten nousun taas pelätään voivan vähentää sekä matkailijoiden että tapahtumajärjestäjien kysyntää alueille.
Kunnat päättäisivät veron mahdollisesta käyttöönotosta itsenäisesti.
KUNTIA hiertää myös matkailijaveroon esitetty prosenttimääräinen maksu. Lakiluonnoksessa matkailijaveron suuruus olisi 2-5 prosenttia majoituksen arvonlisäverottomasta hinnasta.
Lausuntoja antaneista osa esittääkin prosenttimääräisen veron tilalle euromääräistä kiinteää maksua.
- Se olisi ennakoitavampi, hallinnollisesti selkeämpi ja läpinäkyvämpi, Uudenmaan liitto perustelee lausunnossaan.
Euromääräistä maksua esittävät myös muun muassa Lapissa Rovaniemen kaupunki ja Sallan kunta sekä Keski-Suomessa Jämsän kaupunki.
MONET TOIMIJAT muistuttavat, että uuden maksun periminen on myös työlästä hallinnolle.
Lakiluonnoksen mukaan matkailijaverosta kerätyt verotulot jäisivät ainakin alkuvaiheessa pieniksi. Tuotot jäisivät arvion mukaan muutamiin miljooniin euroihin tai enintään pariinkymmeneen miljoonaan euroon.
- Verotuksen tehokkuuden näkökulmasta ei voida pitää perusteltuna ottaa käyttöön veroa, joka verotuottoihin nähden aiheuttaa suhteellisen paljon hallinnollista työtä ja kustannuksia sekä verovelvollisille että Verohallinnolle, Pohjanmaan kauppakamari lausuu.
Lapin Muonion kunta toteaa, ettei lakiluonnoksessa ole kyetty kiistattomasti osoittamaan, että matkailijaverosta syntyisi lopulta enemmän hyötyä kuin haittaa.
- Kertyvien verotulojen arvioidaan olevan maltillisia, ja toisaalta taas verojen keräämisestä arvioidaan syntyvän mainehaitan lisäksi hallinnollisia kustannuksia majoittajille, kunnille ja viranomaisille, kunta ihmettelee.
LAKILUONNOS saa kiitosta kunnilta ja muilta lausuntoja antaneilta siitä, että matkailijavero pysyisi vapaaehtoisena.
Varsinais-Suomen liitto kuitenkin huomauttaa, että muutoin joustava malli sisältää myös selkeitä riskejä.
- Hajautunut käyttöönotto voi lisätä kuntien välistä kilpailua, hallinnollista monimutkaisuutta ja epävarmuutta markkinoilla, liitto kirjoittaa lausunnossaan.
Matkailuveroa koskevan lakiluonnoksen lausuntoaika päättyy maanantaina.
Teksti: STT / Aliisa Uusitalo
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
