Ulkomaat
29.8.2018 04:42 ・ Päivitetty: 29.8.2018 04:42
Maynmar kiistää YK:n alaisen selvitysryhmän arvion ja syytökset rohingya-muslimien kansanmurhasta
Myanmar kiistää YK:n alaisen selvitysryhmän arvion maan sotilasjohdon syyllistymisestä rohingya-muslimien kansanmurhaan.
Myanmarin hallituksen tiedottaja huomauttaa, että Myanmar ei sallinut YK:n alaisen ryhmän päästä maahan eikä siten hyväksy mitään YK:n ihmisoikeusneuvoston kannanottoja asiasta.
Myanmarin ihmisoikeustilannetta selvittänyt ryhmä kertoi aiemmin tällä viikolla maan sotilaiden syyllistyneen laajalti rohingya-muslimien murhiin, raiskauksiin ja kidutuksiin.
Ryhmän mukaan maan sotilasjohtoa tulisi syyttää kansainvälisessä tuomioistuimessa kansanmurhasta sekä sotarikoksista ja rikoksista ihmisyyttä vastaan.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
25.7.2018 07:17
Kaivos romahti Myanmarissa – ainakin 27 pelätään saaneen surmansa
Ulkomaat
19.6.2018 05:49
YK: Kotinsa jättäneiden määrä kipusi uuteen ennätykseen – väkivalta ja vaino ajavat kymmenet miljoonat liikkeelle
Ulkomaat
29.4.2018 13:37
Rohingya-pakolaiset syyttävät Myanmarin joukkoja raiskauksista ja murhista