Ulkomaat
8.6.2020 05:51 ・ Päivitetty: 8.6.2020 05:51
”Meidän on syytä kuunnella mustia yhteisöjä” – Minneapolis aikoo pistää uusiksi poliisin toimintamallin
Yhdysvalloissa pari viikkoa jatkuneiden mielenosoitusten keskiössä oleva Minneapolis suunnittelee perusteellista uudistusta kaupungin poliisin toimintaan.
Kaupunginvaltuuston enemmistö haluaa lakkauttaa Minneapolisin nykyisen poliisilaitoksen ja muuttaa poliisivoimien rahoitusta, muun muassa uutiskanava CNN kertoo.
Valtuuston puheenjohtajan mukaan kaupungissa halutaan luoda poliisille uusi toimintamalli. Ilman poliisia kaupunki ei kuitenkaan aio elää.
– Olemme sitoutuneet lakkauttamaan poliisitoiminnan sellaisena kun sen nyt tunnemme, valtuuston puheenjohtaja Lisa Bender sanoi CNN:lle sunnuntaina paikallista aikaa.
Hänen mukaansa uusi malli suunnitellaan yhdessä kaupunkilaisten kanssa. Benderin mukaan esimerkiksi poliisin rahoituksesta aiempaa suurempi osuus on tarkoitus suunnata yhteisötoimintaan.
Rasismia ja poliisin erityisesti mustaan väestöön kohdistamaa väkivaltaa vastustavat mielenosoitukset alkoivat Minnesotan Minneapolisista sen jälkeen, kun mustaihoinen George Floyd kuoli poliisin painettua häntä polvella niskasta pidätystilanteessa.
Kyseistä poliisia syytetään toisen asteen murhasta, mikä Suomessa vastaa tappoa. Hän vastaa syytteisiin oikeudessa ensimmäistä kertaa tänään. Kolme muuta poliisia ovat saamassa syytteet avunannosta toisen asteen murhaan.
Lisää aiheesta
Benderin mukaan poliisilaitoksen lopettaminen on tapa tunnustaa, että nykyinen malli ei toimi.
– Meidän on syytä kuunnella erityisesti mustia yhteisöjä ja niiden johtajia, hän painotti.
Valtuuston on määrä seuraavaksi arvioida, miten nykyisen poliisilaitoksen toiminta korvataan.
Koko maahan levinneiden mielenosoitusten yhteydessä on laajemminkin vaadittu poliisin rahoituksen alasajoa. Poliisilaitosten sijaan kaupunkien rahoitusta voisi ohjata esimerkiksi sosiaalipalveluihin alueilla, joilla on nykyisellään paljon poliisitehtäviä, CNN kirjoittaa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Ulkomaat
7.6.2020 06:17
Eri puolilla Yhdysvaltoja laajoja mielenosoituksia – liikkeellä jopa satoja tuhansia ihmisiä
Ulkomaat
4.6.2020 04:38
”Liian usein väkivalta on ollut niiden ihmisten tekemää, joiden tulisi suojella teitä” – Obama otti kantaa USA:n protesteihin
Ulkomaat
3.6.2020 14:01
”Haluamme heidän tietävän, että George ei kuollut turhaan” – kymmenettuhannet kunnioittivat poliisin käsiin kuolleen muistoa
Ulkomaat
2.6.2020 04:17
Trump: ”Lähetän tuhansia ja tuhansia raskaasti aseistettuja sotilaita, asevoimien edustajia ja poliiseja lopettamaan mellakoinnin”
