Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Talous

31.8.2026 15:09 ・ Päivitetty: 31.8.2026 15:09

Näkemiin UPM Plywood – tilalle tulee vanerivalmistaja Wisa

iStock
Vanerilevyjä tehdään puuviilukerroksia yhteen liimaamalla.

Metsäyhtiö UPM:n ylimääräinen yhtiökokous on päättänyt konsernin Plywood- eli vaneriliiketoiminnan eriyttämisestä uudeksi pörssiyhtiöksi. Uuden itsenäisen yhtiön nimi on Wisa Group.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Wisa tarjoaa vaneri- ja viilutuotteita esimerkiksi rakentamiseen, ajoneuvojen lattioihin, LNG-laivanrakentamiseen ja parketin valmistukseen. Sillä on seitsemän tuotantoyksikköä viidessä sijainnissa Suomessa ja Virossa.

Uuden yhtiön perustaminen on ehdollinen jakautumisen täytäntöönpanolle, jonka on suunniteltu tapahtuvan lokakuun lopussa. Kaupankäynnin Wisan osakkeilla odotetaan alkavan Helsingin pörssissä 2. marraskuuta tai mahdollisimman pian sen jälkeen.

Wisan hallituksen puheenjohtajaksi valittiin UPM:n talous- ja rahoitusjohtaja Tapio Korpeinen. Hallituksen toimikausi alkaa jakautumisen täytäntöönpanopäivänä ja päättyy seuraavan Wisan yhtiökokouksen päättyessä.

UPM:n hallitus nimitti aiemmin Tuija Suur-Hamarin Wisan toimitusjohtajaksi. Hän on johtanut yhtiön vaneriliiketoimintaa vuodesta 2025 alkaen.

Uuden yhtiön tavoitteena on yli 550 miljoonan euron liikevaihto vuoteen 2030 mennessä. UPM:n vaneriliiketoiminnan eli UPM Plywoodin liikevaihto oli viime vuonna 410 miljoonaa euroa.

Wisan suunnitelmissa on jakaa noin 50 prosenttia tilikauden voitosta osinkona omistajille.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU