Kotimaa
7.11.2022 07:09 ・ Päivitetty: 7.11.2022 07:37
Niinistö: Suomi ei aio ottaa Naton ydinaseita alueelleen – eikä niitä olla edes tänne tarjoamassa
Tasavallan presidentti Sauli Niinistö korostaa, ettei Suomella ole mitään aikeita saada maahamme Naton ydinaseita, eikä puolustusliitto edes tarjoa niitä tänne.
Marraskuun ensimmäisen valtakunnallisen maanpuolustuskurssin avajaisissa maanantaina puhunut Niinistö oudoksuu viime viikkojen keskustelua Naton ydinasepelotteesta ja mediassa olleita arveluja Suomen halusta osallistua siihen jopa aktiivisena toimijana.
NIINISTÖ korostaa, ettei Suomi esitä etukäteen erityisiä teknisiä ehtoja puolustusliiton jäsenelle, mutta tämä ei tarkoita että suhtautumisemme ydinaseiden käyttöön olisi muuttunut.
– Suomella ei ole mitään aikeita tuoda ydinaseita maaperälleen, enkä ole nähnyt mitään merkkejä siitä, että sellaisia oltaisiin tänne tarjoamassa, Niinistö sanoi puheessaan.
Niinistö sanoo pitävänsä keskustelua ydinsodan normalisoitumisesta huolestuttavana kehityksenä. Ydinasein käytävässä sodassa ei hänen mukaansa ole voittajia.
Tasavallan presidentti korosti samaa mitä monet virkamiehet ovat syksyn mittaan sanoneet: Suomi tulee vasta aikanaan Nato-jäsenmaana osallistumaan puolustusliiton ydinasekantojen määrittelyyn, ja tekee sen täysin omista lähtökohdistaan.
Niinistön mukaan on tärkeää ymmärtää, että ydinaseet ovat olennainen osa Naton pelotetta, ja tässä Suomella on hänen mielestään vielä opittavaa.
Lisää aiheesta
– Selvää on, että Natolle ydinaseet ovat nimenomaan ennaltaehkäisyn väline, eivät itsetarkoitus.
UHKAKUVIEN ja nykyisen poikkeustilanteen liioittelu ei Niinistön mielestä palvele Suomen tai suomalaisten etua.
– Liiallisuuksiin mennessään uhkien korostaminen johtaa vain siihen, että päädymme tekemään vastustajiemme työtä heidän puolestaan. Epävarmuuden lietsominen ei turvallisuuttamme lisää, Niinistö sanoo.
– Soisin, että vaarojen rinnalla puhuisimme paljon enemmän kaikesta siitä, mikä meille tuo turvaa, Niinistö sanoo.
Hänen mukaansa Suomen turvallisuustilanne on kaikin puolin kunnossa, ja sitä myös parannetaan jatkuvasti.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Päätoimittajalta
3.11.2022 17:30
Tällainen Suomi olisi ydinsodan jälkeen – katso kuvat ja usko, koska nämä ovat lehdessä