Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

7.5.2017 19:02 ・ Päivitetty: 7.5.2017 19:02

Niinistö Ylellä: ”Uskon, että hänellä on uutta tuotavaa Euroopalle”

Emmanuel Macronin valinta Ranskan presidentiksi on hyvä uutinen Euroopalle, kommentoi presidentti Sauli Niinistö Ranskan presidentinvaalien virallista tulosennustetta Ylelle.

– Uskon, että hänellä on uutta tuotavaa Euroopalle. Hän on korostanut talous- ja turvallisuuskysymyksiä. Tämä merkitsee Ranskalle, jos ei uuden tasavallan aikaa, niin muutosta, Niinistö kuvaili.

Euroopan unionille Macronin valinta Ranskan presidentiksi voi tarkoittaa tiivistyvää integraatiota, Niinistö arvioi. Hän näkee, että jos näin käy, se on etu Suomelle.

– Jos hän saa Ranskan talouden liikkeelle, se antaa mahdollisuuksia Suomelle, Niinistö muistutti Ylen haastattelussa.

EU-myönteinen keskustaliberaali Emmanuel Macron on saamassa mukaan 65,1 prosenttia äänistä ja EU-vastainen oikeistopopulisti Marine Le Pen 34,9 prosenttia Ranskan presidentinvaalien toisella kierroksella.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU