Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Talous

3.11.2026 11:43 ・ Päivitetty: 3.11.2026 11:47

Nokian Renkaat: Emme sponsoroi enää MM-lätkää, jos Venäjä pelaa

Nokian Renkaat / HANDOUT

Suomalainen rengasvalmistaja Nokian Renkaat uhkaa luopua jääkiekon ensi vuoden MM-kisojen sponsoroinnista, mikäli Venäjä pääsee pelaamaan.

Demokraatti

Demokraatti

Urheilun kansainvälinen vetoomustuomioistuin päätti viime viikolla, ettei kansainvälinen jääkiekkoliitto IIHF saa enää estää Venäjän osallistumista arvokisoihin.

Venäjä poistettiin kisoista aikoinaan ”turvallisuussyihin” vedoten, kun maa oli aloittanut laittoman suurhyökkäyksensä Ukrainassa.

– Sponsorointisopimuksemme IIHF:n kanssa kattaa vuosien 2026 ja 2027 jääkiekon MM-kilpailut ja yhteistyömme vuoden 2026 turnauksen yhteydessä oli erittäin onnistunutta. Nykyisessä tilanteessa sponsoroinnin jatkaminen Venäjän osallistuessa turnaukseen ei kuitenkaan olisi arvojemme mukaista, sanoo Nokian Renkaiden brändistä, markkinoinnista ja viestinnästä vastaava johtaja Tiina Frazer tiedotteessa.

Yhtiön mukaan sponsorointi päättyy välittömästi, jos Venäjä pelaa.

Osallistuessaan Venäjä veisi kansainvälisen jääkiekkoliiton kaavailujen mukaan kisapaikan yhdeltä maalta: Ukrainalta.

MUUTAMAT muutkin kansainväliset sponsoriyhtiöt ovat jo ilmoittaneet peruvansa MM-kisojen tukirahansa Venäjän osallistumisen takia.

Suomen jääkiekkomaajoukkuetta suoraan tukevat yritykset eivät ole vielä kertoneet, miten ne toimivat omien sponsorisopimustensa kanssa.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU