Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Kotimaa

12.7.2017 12:17 ・ Päivitetty: 12.7.2017 12:17

Norwegianin kone luisui ulos kiitoradalta Helsinki-Vantaalla – onnettomuustutkintakeskus tutkii

Blue Air -lentoyhtiön matkustajakone nousukiidossa Helsinki-Vantaan lentokentällä 16. kesäkuuta. Kuvan kone ei liity tapaukseen.

Onnettomuustutkintakeskus (Otkes) on aloittanut alustavan tutkinnan Norwegianin lentokoneen luisumisesta nurmelle Helsinki-Vantaan lentokentällä.

Otkesin viestintäpäällikkö Sakari Lauriala sanoo STT:lle, että alustava tutkinta kestää ainakin viikon, sillä lentokoneen mustat laatikot tutkitaan. Lisäksi lentäjiä aiotaan kuulla, Lauriala kertoo.

– Alustavan tutkinnan tietojen ja analyysin perusteella päätetään, käynnistetäänkö varsinainen perusteellinen tutkinta.

Tiistai-iltana Helsinki-Vantaan lentoasemalla koettiin kauhunhetkiä, kun kone luisui kiitoradalta. Kukaan 166 matkustajasta ei kuitenkaan loukkaantunut.

Tapahtuman aikaan sää oli Helsinki-Vantaalla sateinen. Tukholmasta saapunut kone laskeutui Finavian mukaan kello 19.06.

Otkes on aiemmin tutkinut vastaavankaltaisia tapahtumia kahdesti, Helsinki-Vantaalla 2012 ja Lappeenrannassa 2008.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU