Politiikka
3.6.2019 09:05 ・ Päivitetty: 3.6.2019 09:05
Onko tietoa ministerinimistä, Antti Kaikkonen? – ”Ei. Ei mitään tietoa.”
Keskustan Antti Kaikkonen sanoo, että hallitusohjelmassa näkyvät keskustan tavoitteet lopulta hyvin. Kaikkonen viittaa Demokraatille keskustan kynnyskysymyksiin ja sanoo, että ne näkyvät ohjelmassa ”aika lailla hyvin” tai ”hyvin”.
– Keskustan puolue-elimet arvioivat tätä keskiviikkona, silloin on puoluevaltuuston kokous, siihen mennessä siihen ehditään tutustua ja puoluevaltuusto päättää, että lähteekö keskusta hallituksen vai ei. Mutta ainakin kynnyskysymysten valossa se näyttäisi olevan mahdollista.
Maatalouden rahoista Kaikkonen sanoo, että maatalouden mahdolliset menetykset EU-tasolla korvataan kansallisesti, jos tarvetta on.
Täysimääräisesti?
– Tässä pitää vähemmän spekuloida tällä asialla ja enemmän keskittyä siihen, ettei mitään menetyksiä tule sieltä. On kova neuvotteluiden paikka edessä.
Keskustan ministerivalinnoista Kaikkonen sanoo, että puheenjohtaja Juha Sipilä tekee niistä esityksen.
– Puoluehallituksen ja eduskuntaryhmän yhteinen kokous päättää mitä sen jälkeen. Salkkujako on aivan hyvä. Luulen itse asiassa, että se on kaikkien hallituspuolueiden kannalta aika hyvä kokonaisuus.
Lisää aiheesta
Onko nimistä tietoa?
– Ei.
Ei mitään tietoa?
– No ei, ei, ei. Eiköhän tuo kirkastu.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.