Kotimaa
8.5.2025 17:23 ・ Päivitetty: 8.5.2025 17:23
Päätoimittajien yhdistys paheksuu kollegoiden potkuja – Hilla-konserni kiistää toimineensa väärin
Päätoimittajien yhdistys (PTY) kertoi torstaina tuomitsevansa Keskipohjanmaa-lehteä, Kainuun Sanomia ja lukuisia paikallislehtiä julkaiseva Hilla-konsernin toiminnan.
Konserni on irtisanonut Keskipohjanmaa-lehden päätoimittajan Suvi Tannerin ja yhtiön paikallislehtien johtajan Jonna Nikumaan.
Alan ammattilehti Journalistin saamien tietojen mukaan irtisanomisten taustalla on tulehtunut tilanne yhtiön johdossa.
Journalistin haastattelemat Hillan työntekijät vahvistivat lehdelle, että Tanner ja Nikumaa ovat kyseenalaistaneet Hillan toimitusjohtajan Mikko Luoman johtamistapaa ja käytöstä. Myös muut yhtiön työntekijät ovat lehden mukaan olleet tyytymättömiä Luomaan.
Haastatellut kritisoivat Luomaa esimerkiksi ajoittaisesta huutamisesta, toimitusten painostamisesta ja irtisanomisella uhkailusta.
PTY:n mukaan toimitusten riippumattomuuden kyseenalaistaminen on vakava uhka lehdistönvapaudelle ja sananvapauden toteutumiselle Suomessa. PTY korostaa, että toimitusten on oltava riippumattomia sekä ulkopuolisista tahoista että yhtiön sisäisistä paineista.
Yhdistyksen mukaan mediayhtiöiden liiketoiminnan ydin on puolueeton ja riippumaton journalismi. Siksi toimituksen painostaminen on paitsi sananvapauden kannalta tuomittavaa myös yhtiön liiketoiminnan kannalta lyhytnäköistä.
TOIMITUSJOHTAJA Luoma kiisti torstaina Hilla-konsernin tiedotteessa käyttäytyneensä epäasiallisesti. Hänen mukaansa syytökset ovat perusteettomia.
Yhtiö on selvittänyt Luoman mukaan väitteitä sisäisesti ja ulkopuolisen asiantuntijan kanssa.
- Ulkopuolisen asiantuntijan toteuttamassa selvityksessä on todettu, että toimintaani ei voida pitää työturvallisuuslain tarkoittamana häirintänä tai epäasiallisena kohteluna. Toimintatapoihini kuuluu kaikkien ihmisten kohtaaminen kunnioittaen ja arvostaen, Luoma sanoo tiedotteessa.
Tiedotteen mukaan Journalisti ei ole julkaissut sen uutisointia kritisoivaa vastinetta.
- Hilla Groupin johdossa emme pyri millään tavalla vaikuttamaan riippumattomaan journalistiseen työhön, Luoma sanoo.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.