Politiikka
23.1.2017 17:50 ・ Päivitetty: 23.1.2017 17:50
Paine Berneriä kohtaan kasvaa: Nyt puhuu VM:n Hetemäki – ”Berneriä varoitettiin”
Valtiosihteeri Martti Hetemäen mukaan valtiovarainministeriön virkamies varoitti liikenneministeriötä autoveron muutosehdotusten markkinavaikutuksista. Hetemäki kertoo STT:lle sähköpostitse, että ministeriön virkamies oli asian tiimoilta kutsuttuna muutamaan kokoukseen asiantuntijaksi ja varoitti tuolloin autoveron muutosehdotuksista koituvista markkinahäiriöistä.
Hetemäen mukaan muita keskusteluja asiasta ei käyty ministeriöiden välillä. Hetemäki kertoo, että autoveron poiston sisältymisestä selvitykseen kuultiin valtiovarainministeriössä ensimmäistä kertaa viime tiistaina, kaksi päivää ennen selvityksen julkistamista.
Hallitus on jatkanut kiistelyä liikenneverkkoyhtiöstä. Toisaalta kyse on selvityksen sisällöstä, mutta ministerit syyttelevät toisiaan myös liikenneuudistuksen toimintatavoista.
Kokoomuksen vastuuministeri Kai Mykkänen sanoo, että autoveron poistamisesta ei seurantaministereiden kokouksissa keskusteltu eikä siitä ollut kirjallista tietoa ollut ennen viime viikkoa.
– Liikenneministeri Anne Berner (kesk.) lisäsi ilmeisesti loppuvaiheessa selvitykseen suoran esityksen autoveron poistosta, Mykkänen sanoo STT:lle.
Berner ihmetteli Iltalehden haastattelussa muiden hallituspuolueiden kommentteja. Hän sanoi vaatineensa muilta puolueilta selkeitä sitoumuksia siitä, että ensin hallitus katsoo lausuntokierroksen annin. Bernerin mukaan lausuntojen jälkeen oli tarkoitus tehdä lopullinen esitys, johon hallitus ottaisi kantaa huhtikuun kehysriihessä.
Bernerin mukaan muiden hallituspuolueiden kommentointi ei kunnioita demokraattista polkua, johon hallituspuolueet olivat sitoutuneet. Mykkäsen mukaan oli sovittu vain siitä, että Berner julkaisee asian omana selvityksenään ja hallitus tekee lopulliset johtopäätökset kehysriiheen mennessä.
Lisää aiheesta
– Meidän ja perussuomalaisten puolelta ei hahmotettu sitä, ettei lausuntokierroksen aikana keskustelu olisi vapaata, Mykkänen sanoo.
Puolustusministeri Jussi Niinistön (ps.) mukaan on selvää, että liikenneverkkojen yhtiöittäminen ei etene ministeriön selvityksessä olleella tavalla.
– Mitään äkillisiä muutoksia liikenteen verotukseen ei ole tulossa, Niinistö sanoi.
Mikko Isotalo, Heta Hassinen
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
23.1.2017 09:15
Bernerille tulee lisää lunta tupaan autoverosooloilusta: ”Hän valitsi tämän tien”
Politiikka
22.1.2017 20:28
Berner: Ehdotus ei ole uusi
Politiikka
22.1.2017 18:19
SDP:ssä hämmästellään Bernerin uutta ehdotusta – ”Hups vaan ja taas löytyi hallituksen lompsasta sata miljoonaa”
Politiikka
21.1.2017 09:16
”Sysäsi autoalan kohtuuttomaan epävarmuuteen” – SDP:n Taimela: Kaikista hallituspuolueista on riennetty irtisanoutumaan Bernerin selvityksestä