Politiikka
23.6.2020 16:11 ・ Päivitetty: 23.6.2020 16:11
Päivi Räsänen avautuu kenttäpiispan tyrmistyttävästä blogikirjoituksesta: ”Jos ei kirkon pappi saa tätä sanoa ääneen, kuka sitten?”
Kristillisdemokraattien kansanedustaja Päivi Räsänen ottaa hänkin kantaa pari päivää pyörineeseen keskusteluun kenttäpiispa Pekka Särkiön tyrmistystä herättäneestä blogikirjoituksesta.
Räsäsen mukaan arvoympäristössämme on ajauduttu seksuaali- ja sukupuolivallankumouksen jälkeiseen henkiseen totalitarismiin, jossa avioliiton olemuksesta, sukupuolesta tai kohdussa elävän lapsen arvosta toisin ajattelevat vaiennetaan tehokkaasti.
Räsänen väittää, että sosiaalisen median kautta tulevan painostus kohdistuu totuuden puhujan esimiehiin ja yhteisöihin. Kohun tarkoitus on hänen mukaansa vahvistaa paheksunnan huutokuoron ja itsesensuurin noidankehää.
Räsänen kirjoittaa Facebookissa, että Särkiön analyysi syntyvyyden vähenemisen yhteydestä avioliiton asemaan, seksuaalietiikan romahdukseen ja sukupuolihämmennykseen on osuva:
”Kaikkialla länsimaissa syntyvyys laskee, Suomessa ja varsinkin pääkaupunkiseudulla nopeammin kuin muissa Pohjoismaissa. Minusta näyttää siltä, että ”rakenteiden” kuten ydinperheen, avioliiton, pariuskollisuuden ja sukupuolijaon murentaminen ovat vähintään osaksi laskevan syntyvyyden taustalla. Avioliiton ideana on ollut ihmiskunnan sivu tuoda turvallinen ja pysyvä koti seksille, lasten saamiselle ja heidän kasvattamiselleen. Kun seksiin ei nykyisin tarvita avioliittoa, murenevat samalla avioliiton tähän asti turvaamat asiat.”
”Jos ei kirkon pappi saa tätä sanoa ääneen, kuka sitten?”, Räsänen kysyy ja jatkaa:
”Puolustusvoimat kiirehti vakuuttamaan sitoutuneensa ihmisten ehdottomaan tasa-arvoon ja jakamattomaan ihmisarvoon. Näihin olen itsekin syvästi ja vakaumuksella sitoutunut, enkä näe Särkiön omassa tekstissä mitään näiden vastaista.”
Lisää aiheesta
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Kotimaa
23.6.2020 10:17
Puolustusvoimat jatkaa kenttäpiispan kohublogin käsittelyä – ”Arvojen ja toimintatapojen vastainen”
Toimituksen kommentit
22.6.2020 17:14
Uuno armeijan leivissä: Karvakannelta hokeva kenttäpiispa lainasi retorisesti äärioikeistoa
Kotimaa
22.6.2020 14:23
Kenttäpiispa kirjoitti vapaasta seksistä ja yhteiskunnan turmiosta – näin reagoivat puolustusvoimat ja arkkipiispa