Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

23.7.2017 10:55 ・ Päivitetty: 23.7.2017 14:03

Poliisi on kuollut takaa-ajon yhteydessä saamiinsa vammoihin Göteborgissa

Göteborgissa Ruotsissa noin 40-vuotias poliisi on kuollut yliajossa saamiinsa vammoihin, sanoo poliisin tiedottaja Christer Fuxborg.

Tilanne sai alkunsa, kun neljä naamioitunutta miestä ryösti tupakkakaupan Göteborgissa. Poliisi sai hälytyksen ryöstöstä puoli kymmenen aikaan sunnuntaiaamuna. Ainakin yhdellä ryöstäjällä oli mukanaan aseen näköinen esine, poliisi kertoo.

Kaupan myyjä kertoi SVT:lle, että ryöstäjät saivat saaliikseen noin 40 000 kruunua, eli vähän yli 4 000 euroa. Epäiltyjen etsintöihin osallistui useita poliisipartioita sekä poliisin helikopteri.

Epäillyt ryöstäjät pakenivat teon jälkeen autolla, mutta hylkäsivät sen ja jatkoivat pakoaan juosten. Poliisi sai vihjeen sivulliselta, joka oli nähnyt neljän ihmisen juoksevan E20-tiellä parin kilometrin päässä ryöstöpaikasta.

Yliajaja ei liittynyt ryöstöön. Poliisin mukaan kyse on onnettomuudesta.

Poliisi seurasi ryöstäjiä moottoritielle, mutta jäi auton alle. Poliisi kuljetettiin vakavasti loukkaantuneena Sahlgrenskan sairaalaan, jossa hän kuoli saamiinsa vammoihin. Yliajaja ei liittynyt ryöstöön. Poliisin mukaan kyse on onnettomuudesta.

– Ryöstäjät hylkäsivät auton, koska se ei ollut ajokunnossa ja jatkoivat pakoaan jalan. Poliisit juoksivat heidän peräänsä E20-tielle, kun pahaa-aavistamaton autoilija ajoi yhden poliisin päälle. Tämä on hirvittävän traagista, poliisin tiedottaja Christer Fuxborg kertoi.

Lisää aiheesta

Raskaasti aseistautunut poliisi sai kolme pakenijoista kiinni nopeasti. Neljäs otettiin kiinni noin puoli tuntia tapahtuneen jälkeen moottoritien lähistöltä. Auto on löytynyt ja poliisi tutkii autoa. Poliisikoira löysi myös ryöstössä käytetyn aseen.

Onnettomuuden jälkeen liikenne E20-tiellä pysäytettiin kokonaan Göteborgin suuntaan.

Ruotsissa on kuollut noin 30 poliisia virantoimituksessa sadan vuoden aikana.

Ruotsin poliisin ammattiliiton puheenjohtaja Lena Nitz kirjoitti Twitterissä, että hän otti viestin vastaan surullisena ja tyrmistyneenä.

– Sukulaiset ja kollegat ovat ajatuksissani tänä vaikeana aikana, Nitz kirjoitti.

Juttua on päivitetty klo 14:23 ja 17:04.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU