Talous
28.2.2017 11:14 ・ Päivitetty: 28.2.2017 11:14
Postin toimitusjohtaja: Vuoden loppupuolella näkyi jo valoa tunnelin päässä
Posti Groupin oikaistu liiketulos heikkeni 22,7 miljoonaan euroon, kun se vuotta aikaisemmin oli 24 miljoonaa euroa. Liikevaihto oli loka-joulukuussa 456,5 miljoonaa euroa. Liikevaihto kasvoi 5,4 prosentilla.
Toimitusjohtaja Heikki Malinen sanoo, että viime vuosi oli konsernille haastava, mutta erityisesti viimeisellä neljänneksellä nähtiin jo merkkejä paremmasta.
Malinen kuvailee, että Posti on käynyt viiden viime vuoden aikana läpi historiansa rajuinta murrosvaihetta, kun digitalisaatio on vähentänyt voimakkaasti perinteistä viestintää ja samaan aikaan Suomen talous ja sitä kautta koko logistiikka-ala ovat olleet taantumassa.
Osoitteellisten kirjeiden määrä laski loka-joulukuussa kuusi prosenttia. Kotimaan rahti kasvoi rahtikirjoissa mitattuna 10 prosenttia ilman yrityskauppoja. Pakettivolyymit kasvoivat Suomessa yhdeksän prosenttia ja Baltiassa 21 prosenttia.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
27.2.2017 12:25
Ilmoitus äänioikeudesta tulee nyt kirjekuoressa
Kotimaa
16.2.2017 17:19
Kiristyshaittaohjelma leviää huijausosoitteen posti.org kautta
Politiikka
9.2.2017 15:36
Kyselytunti alkoi nololla kömmähdyksellä – Sipilä sai kylmää kyytiä Postin ongelmista
Politiikka
8.2.2017 18:40
Bernerin aikeet kirvoittivat kärjekkäitä kommentteja: ”Hitaampi on huono kilpailuvaltti Postille”