Politiikka
16.6.2019 15:29 ・ Päivitetty: 16.6.2019 15:29
Presidentti Niinistö ei epäile ulkopolitiikan yhteistyön jatkumista uuden hallituksen kanssa
Presidentti Sauli Niinistö ei vaikuta olevan huolissaan ulko- ja turvallisuuspolitiikan yhteistyön jatkumisesta uuden hallituksen ja sen avainministereiden kanssa.
Hallitusohjelmassa ei Niinistön mukaan silmin katsottuna ole merkkejä suunnanmuutoksista.
– Siinä ei ole mitään kovin merkittävää uutta, merkityksellinen se toki on. Semmoinen, jonka kanssa on varmasti hyvä jatkaa, Niinistö sanoi lehdistötilaisuudessa Naantalissa.
Esimerkiksi uudessa ohjelmassa vahvan painotuksen saavaa Afrikan tilannetta nosti esiin myös edellinen hallitus, Niinistö muistutti. Kultaranta-keskustelujen isännöintiä aloittelevalta Niinistöltä kysyttiin myös arviota siitä, mitä pää- ja ulkoministerin sekä eduskunnan ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtajan vaihtuminen merkitsee.
– Henkilöt ovat entuudestaan tuttuja ja uskon, että yhdessä näitä tehtäviä suoritetaan ja taakkoja kannetaan, Niinistö muotoili.
Lehdistöstä myös pyydettiin Niinistöä pohtimaan pääministeri Antti Rinteen (sd.) hallituksen erityisavustajien ja valtiosihteerien määrää. Rinteen hallituksella on taustajoukkoja huomattavasti enemmän verrattuna esimerkiksi Juha Sipilän (kesk.) hallitukseen.
– Kun valtiosihteereitä aikoinaan suunniteltiin, olin presidentti Ahtisaaren kanssa aika tiukastikin sitä mieltä, että sellainen instituutio ei oikein sovellu meidän järjestelmäämme. Vastaavasti ministerinä itse käytin yhtä erityisavustajaa, joten koen olevani jäävi vastaamaan kysymykseen, presidentti Niinistö totesi.
Lisää aiheesta
Ilmastonmuutos edelleen suurin uhka
Niinistö isännöi presidentin kesäasunnolla tänään ja huomenna jokakesäisiä Kultaranta-keskusteluja, joissa puhutaan paljon muun muassa Euroopasta. Päävieraana on Saksan liittopresidentti Frank-Walter Steinmeier.
Niinistö kertoi ennättäneensä jo keskustella pitkään virkaveljensä kanssa ja totesi, että Euroopassa pitäisi yrittää keskittyä pohtimaan myös sitä, mitä kaikkea jäsenmailla on yhteistä ja miksi EU on tärkeä.
– Luulen, että silloin vastaukseen tulee kyllä mittaa. Koska täytyy pitää mielessä myös se vaihtoehto, että jokainen maa yrittäisi tässä selviytyä omillaan, Niinistö sanoi.
Muun muassa Saksassa heränneistä puheista EU:n Venäjä-pakotteiden lieventämisestä Niinistö ei vaikuttanut olevan huolissaan. Hän odottaa unionin pysyvän asiassa aiempaan tapaan yhtenäisenä eikä erimielisyyden aiheita ole nähtävissä Venäjä-politiikan suhteen myöskään Suomessa.
Nord Stream 2 -kaasuputkessa on Niinistön mukaan vaikea nähdä turvallisuusuhkaa, koska Itämeren pohjassa kulkee jo yksi putki Venäjältä Eurooppaan.
Suomen suurimmasta turvallisuusuhkasta Niinistöllä oli uuden hallituksen ohjelmaan varsin hyvin sopiva näkemys. Vastaus oli sama kuin 2005 presidentinvaalien alla: ilmastonmuutos.
Niinistö ja Steinmeier puhuvat Naantalissa vielä sunnuntai-iltana, mutta laajemmalla kokoonpanolla Kultaranta-keskustelut käynnistyvät maanantaiaamuna. Tuolloin omia näkemyksiään esittävät muun muassa pääministeri Rinne ja perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho.
STT–NIILO SIMOJOKI
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
16.6.2019 07:49
Kultarannassa keskustellaan jälleen ulko- ja turvallisuuspolitiikasta
Kotimaa
15.6.2019 09:13
Todistusvalinta aiheutti reputtamisaallon Vaasan kauppakorkeakoulussa ja huonojen arvosanojen suman Turun yliopistossa, nyt Helsingin yliopisto varautuu samaan
Talous
11.6.2019 07:55
STUK näyttää vihreää valoa Terrafamelle – sateenkaarihallituksessa oli kovaa vastustusta uraanin talteenotolle
Politiikka
11.6.2019 04:37
Rekrytointiyrityksen työntekijää syytetään syrjinnästä – kaksoiskansalaisuus esti työskentelyn varuskuntaravintolassa