Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

27.3.2019 16:07 ・ Päivitetty: 27.3.2019 16:08

Presidentti Niinistö: Uhkailu tai väkivalta eivät kuulu suomalaiselle vaalikentälle

Presidentti Sauli Niinistö vetoaa blogissaan vaalirauhan puolesta. Niinistö kertoo käyneensä keskustelun tulevista vaaleista puolueiden puheenjohtajien kanssa jo syksyllä.

Viime aikoina keskustelut ovat hänen mukaansa jatkuneet.

”Uhkailu tai väkivalta sanoissa tai teoissa eivät kuulu suomalaiselle vaalikentälle. Tätä viestiä viemme myös eteenpäin. Ymmärrän tämän niin, ettei väkivallan tai solvaamisen äänille ole käyttöä.” Niinistö kirjoittaa.

”Demokratian vaaliminen on jokapäiväistä, sinnikästä työtä. Sitä tekevät kaikki vaalityössä mukana olevat. Mutta perimmäisinä kansanvallan vaalijoina ovat kansalaiset itse, meistä jokainen.”

Niinistön mukaan ulkopuolisesta vaalivaikuttamisesta ei ole havaintoja.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU