Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

3.4.2017 05:16 ・ Päivitetty: 3.4.2017 11:15

PS:n puheenjohtajakisassa vetäytyminen

Perussuomalaisten puheenjohtajakisassa ehdokkaita on yksi vähemmän.

Keski-Suomen nuorisojärjestön puheenjohtaja Teemu Torssonen on päättänyt vetäytyä kisasta ja tukee europarlamentaarikko Jussi Halla-ahoa puheenjohtajaksi.

Perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo näyttäisi saavan useammankin kilpailijan, jos hän päättää pyrkiä uudestaan tehtävään kesän puoluekokouksessa.

Maanantaina Vantaan kaupunginvaltuutettu ja everstiluutnantti evp. Niilo Kärki kertoi haluavansa puoluesihteeriksi. Hän oli ehdolla puoluesihteeriksi myös vuonna 2013, jolloin tehtävään valittiin Slunga-Poutsalo.

Kansanedustaja Tom Packalénin avustaja Aleksi Niskanen on myös ilmoittanut pyrkivänsä puoluesihteeriksi. Samoin kisaan on ilmoittautunut perussuomalaisten Uudenmaan piirijärjestön varapuheenjohtaja, Nurmijärven kunnanvaltuutettu Maiju Tapiolinna.

Slunga-Poutsalo on sanonut pohtivansa jatkoaan puoluesihteerinä vasta kuntavaalien jälkeen.

Uutiseen lisätty kello 14.16 tieto Maiju Tapiolinnan osallistumisesta puoluesihteerikisaan.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU