Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

18.5.2017 10:40 ・ Päivitetty: 18.5.2017 10:44

Reuters: Trumpin kampanjaväki oli ainakin 18 kertaa yhteydessä venäläisiin ennen vaaleja

Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin kampanjaväki oli ainakin 18 kertaa yhteydessä venäläisiin ennen presidentinvaaleja, kertovat uutistoimisto Reutersin lähteet. Yhteydenpito tapahtui lähteiden mukaan puheluin ja sähköpostein. Reutersin mukaan kyse on aiemmin julkistamattomista yhteyksistä.

Kontaktit olivat viime vuoden huhtikuun ja marraskuun välillä. Kuusi niistä oli Reutersin mukaan Venäjän suurlähettilään ja Trumpin avustajien välisiä puhelinkeskusteluja.

Yhdysvaltain apulaisoikeusministeri kertoi aiemmin, että oikeusministeriö on nimittänyt liittovaltion poliisin FBI:n entisen johtajan Robert Muellerin vetämään Venäjä-tutkintaa.

Juttua on päivitetty klo 13:45.

 

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU