Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

7.2.2018 10:34 ・ Päivitetty: 7.2.2018 10:34

Saksan demareille useita avainministeriöitä – SPD:llä edessä vielä jäsenäänestys

SPD:n puheenjohtaja Martin Schulz.

Saksan kristillisdemokraatit ja sosiaalidemokraatit ovat päässeet sopuun hallituksesta, kertoo Der Spiegel -lehti.

Lehden mukaan sosiaalidemokraatit saavat haltuunsa useita avainministeriöitä, muun muassa valtiovarain-, ulko- ja työministeriön.

Kristillisdemokraattien CDU:lle menisivät muun muassa sekä liittokanslerin että puolustusministerin paikat. CDU:n sisarpuolue CSU saisi sisäministeriön.

Loppuvaiheen hallitusneuvottelut alkoivat eilen ja venyivät tämän päivän puolelle. SPD:n on vielä hyväksyttävä hallitussopu jäsenäänestyksessä.

Neuvottelujen kerrottiin olleen vaikeita. Erimielisyydet ovat koskeneet terveydenhoitoa, työmarkkinoita ja puolustusbudjettia.
Saksa on ollut ilman pysyvää hallitusta viime syyskuussa pidettyjen liittopäivävaalien jälkeen.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU