Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

SDP:n Marin tukisi pienyrittäjiä: ”Arvonlisäveron alaraja 8 500 eurosta 20 000 euroon vuodessa ja ylikin”

SDP:n varapuheenjohtaja Sanna Marin esittää, että pienyrittäjiä voitaisiin tukea nostamalla arvonlisäveron alarajaa nykyisestä 8 500 eurosta esimerkiksi 20 000 euroon vuodessa tai jopa tämänkin yli.

Demokraatti.fi

Marinin mukaan yrittäjiä voitaisiin tukea myös alentamalla heidän sairauspäiviensä omavastuuaikaa nykyisestä neljästä päivästä yhteen päivään. Lisäksi yksinyrittäjien arkea olisi mahdollista helpottaa esimerkiksi parantamalla mahdollisuutta saada tukea sairaan lapsen hoitoon.

– Myös yrittäjien tietoa heille kuuluvista sosiaaliturvan muodoista tulee lisätä, jotta nykyinen jo olemassa oleva tukijärjestelmä toimisi paremmin, Marin sanoo blogikirjoituksessaan.

SDP:n varapuheenjohtajan mielestä julkisen vallan pitäisi ylipäänsä tunnistaa paremmin se kenttä, jossa monet ammatinharjoittajat, yksinyrittäjät ja pienyrittäjät toimivat.

– Lääkkeet pienten ja suurten yritysten tukemiseksi kun ovat monesti erilaisia.

Hänen mukaansa politiikkaa on tehty liiaksi suurten yritysten ja työnantajien ehdoilla.

– Ajattelumallia on muutettava, sillä pienet ja keskisuuret yritykset paitsi työllistävät suurimman osan ihmisistä niiden merkitys työllistäjinä kasvaa edelleen.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Huomasitko nämä?

Luetuimmat

Uusimmat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE