Politiikka
1.9.2026 18:55 ・ Päivitetty: 1.9.2026 18:59
SDP:stä hurja reaktio: ”Kassanryöstö”
SDP:n kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen lyttää Orpon hallituksen viimeisen budjettiriihen annin.
Hän sanoo, että budjettiriihen todellinen yllätys näyttää olevan se, että hallituksen päätösperäiset toimet heikentävät julkista taloutta vuonna 2027.
– Hallitus näyttää toteuttaneen viimeisessä budjettiriihessään todellisen kassanryöstön, kun se talouskasvun varjolla omilla päätösperäisillä toimillaan heikentää julkista taloutta vaalivuodeksi.
– Suuryrityksille riittää kyllä rahaa ja lasku siirretään tulevina vuosina tavallisten suomalaisten maksettavaksi, Räsänen moukaroi tiedotteessaan.
Lisää aiheesta
Demarien talousmies laskee, että kun uusia sopeutustoimia ensi vuoden budjettiesityksessä on alle miljardi ja vastaavasti pelkät veronalennukset nousevat yli miljardin, niin lopputulos on julkista taloutta heikentävä.
– Eli julkisen talouden tilanne olisi esitettyä parempi, mikäli budjetti ei sisältäisi ollenkaan hallituksen uusia toimia.
Räsänen tuumii hallituksen ajatelleen, että yhteisöveron alentamisella toteutettavaa kassanryöstöä ei huomattaisi, koska palkankorotuksista johtuva verotulojen kasvu parantaa verotulokertymää aikaisempiin ennusteisiin nähden.
– Tämä sumutus ei kuitenkaan mene läpi.
HALLITUKSEN budjettiesitys valmistui etuajassa, ilman suuria yllätyksiä. Ensi vuodelle alijäämää on luvassa 12,4 miljardia euroa.
Budjettiriihelle oli varattu aikaa keskiviikkoon asti, mutta lopputulos valmistui jo tiistaina illansuussa. Loppusummaksi tuli 92,5 miljardia euroa, eli kasvua tähän vuoteen on siten 800 miljoonaa euroa.
Pääministeri Petteri Orpon (kok) mukaan hallitus onnistui tekemään nyt kasvua tukevia päätöksiä.
– Ollaan saatu Suomi jaloilleen, Orpo lupasi budjetin tiedotustilaisuudessa Helsingin Säätytalolla illalla.
Oppositio oli kuitenkin kauttaaltaan kriittinen riihen tuloksia kohtaan.
– Budjetti ei sisällä mitään ratkaisua käsistä täysin karanneeseen työttömyyskriisiin, joka uhkaa kroonistua. Suojaosien palauttaminen olisi ollut pieni askel oikeaan suuntaan, mutta hallitus päätti sulkea silmät ja korvat työmarkkinoiden todellisuudelta ja tutkimustiedolta, vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela kommentoi tiedotteessa.
Eduskunnan valtiovarainvaliokunnan puheenjohtaja, keskustan varapuheenjohtaja Markus Lohi on harmissaan siitä, ettei pääministeri Orpon hallituksen viimeinen budjettiriihi tuonut suurtyöttömyyden vakavuuteen nähden riittäviä uusia ratkaisuja.
– Suomella ei olisi varaa rutiiniriiheen ja vielä vähemmän vaalibudjettiin. On hallituspuolueilta ristiriitaista sopia 8-11 miljardin euron sopeutustarpeesta ensi vaalikaudelle ja tehdä oman kautensa loppukuukausina päätöksiä, jotka vievät julkista taloutta juuri päinvastaiseen suuntaan, Lohi sanoi tiedotteessa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
