16.11.2017 12:38 ・ Päivitetty: 16.11.2017 12:38
Sotshissa puhutaan Syyriasta – Putin isännöi
Venäjän presidentti Vladimir Putin keskustelee ensi viikolla Iranin ja Turkin presidenttien kanssa Syyrian tilanteesta, kertoi Turkin valtionmedia torstaina.
Putin isännöi kokousta virka-asunnollaan Mustanmeren rannalla Sotshissa, jonne Turkin Recep Tayyip Erdogan ja Iranin Hassan Ruhani saapuvat vieraiksi.
Turkkilaismedian mukaan kokous pidetään marraskuun 22. päivänä.
Venäjä ja Iran ovat tukeneet sisällissodassa Syyrian presidenttiä Bashar al-Assadia. Turkki sen sijaan on tukenut Assadista eroon haluavia kapinallisia. Viime kuukausina Turkki on kuitenkin hiljentänyt Assadiin kohdistuvaa kritiikkiään ja keskittynyt kurdijoukkojen vastustamiseen Syyriassa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Ulkomaat
13.11.2017 18:21
Syyria esillä Putinin ja Erdoganin tapaamisessa
Ulkomaat
11.11.2017 13:52
Trump ja Putin: Taistelu Isisin kukistamiseksi jatkuu
Ulkomaat
11.11.2017 08:07
Putinilta ja Trumpilta yhteinen Syyria-kannanotto
Ulkomaat
22.5.2017 14:20
”Emme kysele keneltäkään lupaa” – Iranin presidentti vastasi Trumpille