Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Kotimaa

31.5.2017 07:39 ・ Päivitetty: 31.5.2017 07:40

Suomen viennin arvo lähes 5,4 miljardia euroa – korkeimmalla tasolla yli kuuteen vuoteen

Vuosaaren satama marraskuussa 2015.

Suomen viennin arvo nousi maaliskuussa lähes 5,4 miljardiin euroon. Tullista kerrotaan STT:lle, että tämä on korkein luku sitten lokakuun 2010.

Viennin arvo kasvoi maaliskuussa 21 prosenttia vuoden takaisesta, selviää Tullin ulkomaankauppatilastosta. Sekä viennin volyymi että vientihinnat nousivat.

Huomattavinta viennin kasvu oli maaliskuussa koneissa, laitteissa, kuljetusvälineissä, metalleissa ja malmeissa. Myös öljyjalosteiden viennin arvo kasvoi voimakkaasti nousevien vientihintojen takia.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU