Politiikka
10.1.2017 13:50 ・ Päivitetty: 10.1.2017 13:50
Teollisuusliittojen fuusion valmistelu etenee: Puuliitto yksimielisesti mukana
Puuliitto on valmis jatkamaan teollisuusliittojen fuusion valmistelua. Liiton hallitus päätti asiasta yksimielisesti kokouksessaan tänään.
Valmisteluissa ovat vielä mukana Metalliliitto ja Teollisuusalojen ammattiliitto Team. SAK:lainen Paperiliitto päätti joulukuussa vetäytyä hankkeesta, koska sen vasemmistoryhmä ei halunnut olla mukana.
Asian käsittelyä jatketaan huomenna ja ylihuomenna kokoontuvassa liittofuusion projektihallituksessa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
22.12.2016 15:55
”Prosessimme muuttuu erinäköiseksi” – Metallin Aalto harmittelee Paperiliiton päätöstä
Politiikka
22.12.2016 09:27
Paperiliitto vetäytyi teollisuusliittojen fuusiohankkeesta – kaatuuko koko jättiliitto?
Politiikka
28.11.2016 16:33
”Merkittävä vaikuttaja, suunnannäyttäjä ja vakautta luova toimija” – Puuliitto osallistuu teollisuusliittofuusion jatkovalmisteluun
Politiikka
18.11.2016 10:49
Teollisuuden superliitto etenee – Team jatkaa mukana valmistelussa