Ulkomaat
5.8.2019 06:15 ・ Päivitetty: 5.8.2019 06:15
Texasin El Pason ampujaa vastaan nostettiin murhasyytteet – kuolemanrangaistus voi odottaa
20 ihmisen kuoliaaksi ampumisesta Texasin El Pasossa lauantaina epäiltyä miestä vastaan on nostettu murhasyytteet, kertoo poliisi.
Murhasyytteistä saattaa Texasin osavaltiossa seurata kuolemantuomio. Tapausta on tutkittu viharikoksena.
El Pason tapahtumien ohella Yhdysvalloissa tapahtui viikonloppuna kaksi muutakin joukkoampumista Ohion Daytonissa ja Chicagossa. Yhteensä ampumisissa kuoli yli 30 ihmistä.
Maahanmuuttajavastaisena pidetty El Pason ampuminen laukaisi arvosteluryöpyn kohti presidentti Donald Trumpia, jonka retoriikan on katsottu lietsoneen väkivaltaa.
FBI:n entinen johtaja: Trump käyttää rasismia hyväkseen
Yksi nimekkäimmistä presidentin arvostelijoista on Trumpin vuonna 2017 liittovaltion poliisi FBI:n johdosta erottama James Comey, joka vaatii New York Timesissa Trumpilta kovempia toimia rasismia vastaan.
Comeyn mukaan Yhdysvaltain kansakunnan keskiössä on ”radioaktiivinen, rasistinen keitos”, jota Trump käyttää hyväkseen havitellessaan jatkokautta vuoden 2020 presidentinvaaleissa.
Lisää aiheesta
– Suuren osan historiastamme tuo keitos oli kuolettava ja hallitsematon, mikä johti afroamerikkalaisten orjuutukseen, terroriin ja sortoon, Comey kirjoittaa.
Comeyn mukaan viimeisen 50 vuoden aikana Yhdysvallat on kuitenkin onnistunut rakentamaan suojavalleja rasismia vastaan lainsäädännössä ja kulttuurissa. Nyt Trump kuitenkin käytöksellään purkaa noita suojakeinoja.
– Sen vaikutukset ovat nähtävissä. FBI:n työpöydällä on röykkiöittäin viharikoksia ja valkoisen ylivallan kannattajiin liittyviä tutkimuksia. Stadion täynnä amerikkalaisia, jotka tiesivät olevansa televisiossa, huusivat kuorossa: ”Lähettäkää hänet takaisin”.
Trump: Vihalla ei ole sijaa maassamme
Comey viittaa Trumpin heinäkuussa pitämään puheeseen, jonka aikana katsojat alkoivat huutaa iskulausetta ilman, että Trump yritti keskeyttää heitä.
Iskulause viittaa kongressin demokraattiedustaja Ilhan Omariin, joka on syntynyt Somaliassa. Omar on Yhdysvaltain kansalainen.
Trumpin retoriikkaa on syytetty maahanmuuttajavastaisen väkivallan lietsomisesta.
Trump kommentoi tapahtumia sunnuntaina sanomalla, että ”vihalla ei ole sijaa maassamme.” Presidentti syytti väkivallasta tekijöiden mielenterveysongelmia.
– Meidän on saatava tämä loppumaan. Tätä on ollut meneilään jo vuosien ajan maassamme, Trump sanoi.
Meksiko uhkailee oikeustoimilla
El Pason väkivallan on tuominnut myös Meksiko, jonka kansalaisia kuolonuhrien ja haavoittuneiden joukossa oli useita.
NBC Newsin mukaan Meksikon hallitus uhkaa ryhtyvänsä oikeustoimiin Yhdysvaltoja vastaan, jotta meksikolaisten turvallisuus Yhdysvalloissa saataisiin taattua.
Videolausunnossaan Meksikon ulkoministeri Marcelo Ebrard kutsui ampumista ”barbarismiksi”.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Talous
2.8.2019 08:58
Kiinan ulkoministeri Trumpin uusista tulleista: Ei kovin rakentavaa
Ulkomaat
2.8.2019 07:25
Yhdysvaltain on määrä vetäytyä INF-ohjussopimuksesta tänään – ”Venäjä on jo valmis”
Ulkomaat
31.7.2019 10:02
Kiina laittaa stopin itsenäiselle matkailulle Taiwaniin – kiinalaiset pääsevät alueelle vain ryhmämatkoille
Talous
24.7.2019 15:26
Yhdysvallat ja Kiina yrittävät löytää ratkaisua kauppasotaan
Ulkomaat
25.7.2019 04:21
Pohjois-Korea teki ohjuskokeen ensi kertaa Kim Jong-unin ja Trumpin tapaamisen jälkeen