Politiikka
21.1.2017 22:16 ・ Päivitetty: 21.1.2017 22:16
Timo Soini avautuu Donald Trumpista: ”Vielä pari sanaa”
Suomen ulkoministeri Timo Soini kirjoittaa verkkosivuillaan Veikko Vennamosta, Yhdysvaltain presidentistä Donald Trumpista ja populismista.
”Yhdysvaltain seitsemäs presidentti Andrew Jackson vuosina 1829-1837 on mies jonka toimiin ja tekemisiin kannattaa perehtyä, jos haluaa ymmärtää mistä traditiosta Trump tulee.”
Soinin mukaan Veikko Vennamon Unohdetun kansan puolesta kaikuu nyt myös rapakon takana.
”Veikko Vennamo oli näkijä ja tekijä. Hänen johdollaan asutettiin siirtokarjalaiset. Se oli uroteko vailla vertaa. Kiistaton näyttö. Populistiksi parjattu teki tulosta.”
Soini kirjoittaa ”Trumpista vielä pari sanaa”.
”Hän on erilainen presidentti, joka kommunikoi eri tavalla ja toimii eri tavalla. Mutta jos esimerkiksi katsoo hänen ulko- ja turvallisuuspoliittista tiimiään ei ole epäselvää, että se koostuu ammattilaisista, kuten esimerkiksi puolustusministeri James Mattis.”
Soini arvioi, ettei Trump tule monille kelpaamaan.
Lisää aiheesta
”Ulkoministerinä katson tärkeäksi, että meillä on hyvät suhteet Yhdysvaltoihin. Se on Suomen etu, olipa presidenttinä Trump tai joku muu. Hysteria sopii huonosti ulko- ja turvallisuuspolitiikkaan.”
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
20.1.2017 17:56
Rinne: Trumpin puheen perusteella Yhdysvallat käpertyy
Politiikka
20.1.2017 13:59
Kommentti: ”Paholainen, järjestän sinut vankilaan” – tätäkö soppatykeillä ja tupailloissa on luvassa?
20.1.2017 11:04
Trumpin ministereistä kahdella yli miljardin omaisuus – neuvonantajalla noin 17 miljardia
Politiikka
20.1.2017 09:44
”Tosiasiassa Brexitiin sopeutuminen kesti kaksi päivää ja Trumpin voittoon kaksi tuntia”
20.1.2017 17:00
Yhdysvalloilla on uusi presidentti – Donald Trump vannoi virkavalansa
20.1.2017 17:18
Trump: Tästä päivästä eteen päin Yhdysvallat tulee aina ensin – ”Tyhjien puheiden aika on ohitse”