Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

3.2.2019 15:17 ・ Päivitetty: 3.2.2019 15:17

Trump: Sotilaallisen voiman käyttäminen Venezuelassa mahdollista – torjui tapaamispyynnön

Presidentti Donald Trump sanoo torjuneensa Venezuelan presidentti Nicolas Maduron pyynnön tapaamisesta.

Trump sanoo CBS-kanavan haastattelussa, että Maduro pyysi tapaamista muutama kuukausi sitten.

Presidentti Trump kertoo kieltäytyneensä, koska Venezuelassa tapahtuu ”niin paljon todella kamalia asioita”.

Trump toisti, että sotilaallisen voiman käyttäminen Venezuelassa on mahdollista. Yhdysvallat on tunnustanut oppositiojohtaja Juan Guaidon Venezuelan väliaikaiseksi presidentiksi.

CBS:n presidenttihaastattelu ennen Super Bowl -jalkapallofinaalia on muodostunut perinteeksi vuodesta 2004 lähtien.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU