Talous
13.3.2025 13:03 ・ Päivitetty: 13.3.2025 13:04
Tullinokittelu voi muuttua viinasodaksi: Trumpilta paloi pinna EU:n viskitulleihin
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump suuttui EU:n uusista viskitulleista ja uhkaa asettaa 200 prosentin tullit eurooppalaisille alkoholijuomille.
Trump ilmoitti Truth Social -viestipalvelussaan, että jättitullit olisivat vastatoimi 50 prosentin tullille, jonka EU on luvannut yhdysvaltalaiselle viskille.
Viskitulli puolestaan on osa EU:n vastausta Yhdysvaltain asettamille 25 prosentin teräs- ja alumiinitulleille. Huhtikuun alussa voimaan astuvat tullit kohdistuvat viskin lisäksi muun muassa Yhdysvalloista tuotaviin veneisiin, moottoripyöriin ja farkkuihin.
- Jos tätä tullia ei poisteta heti, Yhdysvallat asettaa pian 200 prosentin tullin kaikille viineille, samppanjoille ja alkoholituotteille joita tulee Ranskasta ja muista EU-maista, Trump julisti viestissään.
Presidentti sanoi, että eurotuotteiden tulli hyödyttäisi yhdysvaltalaisia viinin ja samppanjan tuottajia.
Presidentti sanoi, että eurotuotteiden tulli hyödyttäisi yhdysvaltalaisia viinin ja samppanjan tuottajia. Oikeasti Yhdysvalloissa valmistetaan vain erilaisia kuohuviinejä, koska samppanjaksi kutsutaan vain Champagnen alueella Ranskassa tuotettua kuohuviiniä.
Trump kutsui viestissään EU:ta vihamieliseksi ja toisti vanhan väitteensä, että unioni perustettiin ainoastaan Yhdysvaltain hyväksikäyttämistä varten.
Lisää aiheesta
EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen sanoi tällä viikolla, että EU:n ilmoittamat vastatoimet ovat ”voimakkaita mutta verrannollisia” Yhdysvaltojen toimiin.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Talous
12.3.2025 16:02
EK:n arvio USA-tullikiistasta: Viskit, jenkkifarkut ja prätkät kallistuvat ensin, sitten alkaa tulla lunta tupaan