Politiikka
12.6.2017 06:59 ・ Päivitetty: 12.6.2017 06:59
Tuomioja: Paras ratkaisu nyt syntyneeseen tilanteeseen olisi uudet eduskuntavaalit
Kansanedustaja Erkki Tuomiojan (sd.) mukaan nykyisen kaltaisella äärinationalistisella perussuomalaisella puolueella ei pitäisi olla sijaa Suomen hallituksessa.
Perussuomalaisten arvomaailma ja sen johtajien kannanotot ovat sellaisia, ettei puolueen edustajilla pitäisi olla asiaa Suomen hallitukseen, Tuomioja sanoi saapuessaan presidentti Sauli Niinistön isännöimiin Kultaranta-keskusteluihin Naantalissa.
Tuomiojan mukaan perussuomalaisten uusi linja on lähellä ruotsidemokraattien linjaa Ruotsissa.
Hänestä on mahdollista, että Suomen asema EU:ssa ja pohjoismainen yhteistyö vaikeutuvat, jos Jussi Halla-ahon johtamat perussuomalaiset jatkavat hallituksessa.
– Vaikka heidän kanssaan toki pitää voida keskustella, minä en päästäisi heitä hallitusvastuuseen, Tuomioja sanoi toimittajille.
Tuomiojan mukaan paras ratkaisu nyt syntyneeseen tilanteeseen olisi uudet eduskuntavaalit.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
12.6.2017 04:10
Jatkuuko hallitusyhteistyö? – Sipilä ja Orpo tapaavat Halla-ahon
Politiikka
11.6.2017 18:54
”Halla-ahon maailmankuva jopa darwinistinen” – Lindtman vaatii hallituspuolueilta johtopäätöksiä
Politiikka
11.6.2017 15:43
”Radikaalisti on muuttunut perussuomalaiset tämän puoluekokouksen jälkeen” – SDP:n Rinne arvioi Halla-ahon linjauksia
Politiikka
10.6.2017 16:04
Heinäluoma: ”Hallitukselle alkoi lähtölaskenta” – Näin poliitikot kommentoivat Halla-ahon valintaa somessa